Wiadomości
- 30 marca 2023
- wyświetleń: 676
Podsumowanie najważniejszych informacji na temat PIT 38
Materiał partnera:
Czym jest PIT 38? Jaki jest termin rozliczenia PIT 38? W jaki sposób rozliczyć PIT 38 online? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
- Co to jest PIT 38?
- Jak rozliczyć PIT 38 online?
- Termin rozliczenia PIT 38
- Narzędzie do rozliczenia odpłatnego zbycia papierów wartościowych
Każdego roku podatnicy muszą składać deklarację PIT. Tych deklaracji jest stosunkowo dużo, a wybór odpowiedniej uzależniony jest między innymi od źródeł, z których uzyskaliśmy w danym roku podatkowym przychody. Jednym z deklaracji PIT jest tak zwany PIT 38. Czym jest ta deklaracja i kto powinien rozliczyć PIT 38? Szczegóły na temat PIT 38 znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Co to jest PIT 38?
Czym jest PIT 38 i kto powinien złożyć tę właśnie deklarację? Otóż PIT 38 to deklaracja podatkowa, dzięki której podatnik może rozliczyć podatek od tak zwanych pieniężnych kapitałów. Tę deklarację wypełniają osoby, które w rozliczanym roku podatkowym uzyskały przychody z odpłatnego zbycia - na przykład - papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pożyczonych wartościowych papierów lub pochodnych finansowych instrumentów. Z deklaracji PIT 38 skorzystają również Ci podatnicy, którzy w minionym podatkowym roku uzyskali przychody z tytułu objęcia w spółkach udziałów lub wkładów w spółdzielniach.
Jeśli chodzi o kapitał pieniężny, do przychodów tego rodzaju zalicza się także dywidendy, przychody z obrotów wartościowymi papierami, zyski z obligacji i akcji czy odsetki od depozytów bankowych, inwestowania kapitału, udzielonych pożyczek czy innych form przechowywania lub lokowania.
Druk PIT 38 przeznaczony jest również dla tych podatników i prywatnych inwestorów giełdowych, którzy uzyskali w minionym roku podatkowym kapitałowe przychody poza Polską. Chodzi oczywiście o te przychody kapitałowe, które nie zostały z opodatkowania zwolnione.
Jak rozliczyć PIT 38 online?
Jak rozliczyć PIT 38? Dziś możesz zrobić to bez konieczności wychodzenia z domu! Aby rozliczyć PIT 38 online, wystarczy laptop, dostęp do Internetu i odpowiedni program. Możliwe, że nie będziesz nawet potrzebował żadnych dokumentów do wypełnienia deklaracji. Jest wiele programów do rozliczania PIT, które pobierają wstępnie przygotowany PIT 38 - i praktycznie każdą inną deklarację - prosto z rządowej strony. Jedyne, co będziesz musiał zrobić, to uzupełnić ewentualne ulgi, odliczenia i koszty, które Ci przysługują. Koniecznie skorzystaj z tej możliwości, gdyż dzięki nim możesz znacznie obniżyć swój podatek. Jeśli jednak nie będziesz mieć wstępnie wypełnionej deklaracji, nie zapomnij wpisać także informacji dotyczących dochodu uzyskanego w ciągu roku podatkowego, z którego się rozliczasz, źródła tego dochodu, kwoty należnego podatku i swoich danych osobowych. Pamiętaj, że deklarację PIT 38 wypełnia się na podstawie wcześniej otrzymanego PIT 8C. W przypadku problemów z uzupełnieniem swojej deklaracji koniecznie skorzystaj z instrukcji. Jeśli nie ma jej w samym programie PIT, instrukcje wypełniania PIT 38 znajdziesz w Internecie.
Po uzupełnieniu deklaracji wyślij ją online i czekaj na zwrot! Z reguły czas oczekiwania na zwrot wynosi maksymalnie 45 dni - jeśli deklaracja jest wypełniona poprawnie i nie budzi żadnych zastrzeżeń. Nie zwlekaj, wybierz program online i rozlicz swój PIT 38 już teraz!
Termin rozliczenia PIT 38
Jaki jest termin rozliczenia PIT 38? Aktualnie niemalże każdą deklarację trzeba wysłać w tym samym terminie - a zatem do 30 kwietnia. Z tego względu, że w 2023 roku 30 kwietnia wypada w niedzielę, a 1 maja jest ustawowo dniem wolnym, PIT 38 - i każdą inną deklarację - należy przesłać najpóźniej do 2 maja. Jeśli nie złożysz swojej deklaracji w odpowiednim terminie, zostaną naliczone odsetki karne lub innego rodzaju kary. Taka sytuacja może mieć także miejsce, kiedy deklaracja zostanie wysłana po terminie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie i wysłanie deklaracji PIT 38 online już dziś.
Narzędzie do rozliczenia odpłatnego zbycia papierów wartościowych
Nawet jeżeli ktoś z przyzwyczajenia chce skorzystać z usług księgowego, który dokona rozliczenia odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, warto przynajmniej przetestować program do PIT. Pozwoli on rozliczyć kapitałowe przychody uzyskane z różnych źródeł, jak i umożliwi rozliczenie odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Narzędzie pozwoli wskazać koszty uzyskania przychodu we wszystkich przypadkach, w których jest to możliwe. Koszty uzyskania przychodów są o tyle istotne, że dzięki nim można obniżyć wysokość podatku. Z tego powodu inwestorzy, którzy ponieśli koszty uzyskania przychodów sięgające wysokich kwot, mają później do zapłacenia niewielki podatek. Nowoczesny program jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, więc nawet ktoś bez doświadczenia poradzi sobie z rozliczeniem dochodów kapitałowych uzyskanych od pożyczonych papierów wartościowych, odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz kapitałów pieniężnych. Oczywiście w razie pojawienia się wątpliwości zawsze warto skontaktować się z doradcą finansowym lub księgową.