Reklama

Wiadomości

  • 22 marca 2023
  • 24 marca 2023
  • wyświetleń: 3139

Uniwerek pod Beskidami? Radni byli jednomyślni

Władze Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zabiegają o przekształcenie uczelni w Uniwersytet. Pomysł ten spotkał się z pełną aprobatą bielskich radnych.

ATH, Akademia Techniczno-Humanistyczna
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Przypomnijmy, bielscy radni podczas marcowej sesji radym decydowali m.in. o tym, czy poprzeć inicjatywę władz Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zmierzającej do przekształcenia tejże uczelni w Uniwersytet Bielsko-Bialski.

Może pojawić się pytanie - po co zmiana statusu uczelni?

"Status Uniwersytetu przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności ośrodka w ponadregionalnym otoczeniu społeczno-gospodarczym. W wyniku przekształcenia Uczelnia w większym stopniu będzie mogła odpowiadać na potrzebę kształcenia pracowników nauki w subregionie południowym województwa śląskiego. Działania te, przy wsparciu Miasta Bielska-Białej, zaowocują zwiększeniem potencjału naukowego i dydaktycznego Uczelni i będą stanowić realną odpowiedź na oczekiwania i potrzeby mieszkańców miasta, jak i całego regionu" - wyjaśniają autorzy inicjatywy.

Podczas debaty głos zabrał Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej:

- Naszym obowiązkiem jako samorządu bielskiego jest wsparcie tych działań pana rektora wraz z całym zespołem i docenienie pokoleń poprzedników pana rektora - mówił włodarz miasta. - Wszyscy trzymamy kciuki za tę inicjatywę, o której wielu z nas marzyło od wielu lat.

- Inicjatywa, która jest dziś tutaj przedstawiana, jest efektem ponad 50 lat pracy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Uczelnia przeszła pozytywnie procedurę ewaluacji dyscyplin naukowych. Mamy doskonałą infrastrukturę dydaktyczną i naukową. Ale przede wszystkim mamy bardzo silne i istotne związki z miastem, z przedsiębiorcami, z różnego rodzaju instytucjami i organizacjami społecznymi. W całej naszej historii nie było chyba dotąd inicjatywy, która tak mocno połączyłaby całą społeczność naszej uczelni, a samej akademii z miastem Bielskiem-Białą. Zróbmy wszystko, aby 1 października 2023 roku w naszym mieście działał Uniwersytet Bielsko-Bialski - podkreślał z kolei dr hab. inż. Jacek Nowakowski, rektor ATH.

Ostatecznie inicjatywa ATH, by w mieście powstał uniwersytet, rajcy poparli jednogłośnie

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.