Wiadomości

  • 21 marca 2023
  • wyświetleń: 732

Jak wygląda rozliczenie z bankiem po unieważnieniu umowy frankowej?

Materiał partnera:

Unieważnienie umowy frankowej jest rozwiązaniem, które jest bardzo korzystne dla kredytobiorców. To jeden z powodów, dla których coraz więcej frankowiczów decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Nadal zastanawiasz się, czy taki pozew jest dobrym rozwiązaniem? Koniecznie sprawdź, jak wygląda rozliczenie z bankiem w przypadku unieważnienia umowy frankowej.

kredyt we frankach


Szanse na unieważnienie umowy frankowej są ogromne



Od pewnego czasu rozważasz złożenie pozwu przeciwko bankowi, który udzielił Ci kredytu we frankach szwajcarskich? Nadal jednak nie udało Ci się podjąć ostatecznej decyzji, ponieważ czekasz na najlepszy moment? Nie ma wątpliwości co do tego, że właśnie teraz jest dobry czas na złożenie pozwu przeciwko bankowi.

Jednym z powodów, dla których nie warto czekać z pozwem, jest to, że obecnie orzecznictwo banków jest bardzo korzystne dla frankowiczów. Ogromna większość spraw jest wygrywana przez kredytobiorców. Szacuje się, że ponad 90 proc. spraw wygrywają frankowicze - zarówno jeśli chodzi o unieważnienie umowy frankowej, jak i jej odfrankowienie.

A może martwisz się o to, że sprawa frankowa jest bardzo skomplikowana, a przy tym na wyrok trzeba czekać latami? Nic bardziej mylnego. Obecnie coraz częściej zdarza się, że wyrok zapada już w kilka miesięcy po złożeniu pozwu. Co więcej, dzięki wsparciu dobrej kancelarii frankowej nie będziesz musiał martwić się o kwestie formalne czy o przebieg sprawy - o wszystko zadbają bowiem doświadczeni prawnicy.

Unieważnienie umowy frankowej - jak wygląda rozliczenie z bankiem?



Wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie wygląda rozliczenie z bankiem w przypadku unieważnienia umowy frankowej. W tym miejscu warto krótko opisać, na czym dokładnie polega unieważnienie kredytu CHF. Otóż skutkiem unieważnienia jest uznanie przez sąd, że umowa kredytowa nie istniała (i nie obowiązywała) od momentu jej zawarcia - a zatem nie była ważna.

Dzięki unieważnieniu umowy kredytu CHF kredytobiorca nie ma dalszego obowiązku spłacania rat. Co więcej, może on wnioskować o wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych, a także o zwrot zapłaconych wcześniej rat kapitałowo-odsetkowych oraz o zwrot poniesionych kosztów, związanych z kredytem.

Rozliczenie z bankiem w przypadku unieważnienia umowy kredytowej polega na tym, że bank zobligowany jest do zwrócenia wszystkich kosztów poniesionych przez kredytobiorcę. Oczywiście pożyczona kwota musi zostać zwrócona do banku. Bardzo często jednak zdarza się, że kwota ta została wcześniej spłacona - a to oznacza, że kredytobiorca uzyskuje zwrot pewnej kwoty od banku. Na tym kończy się cała „przygoda” związana z kredytem frankowym - a comiesięcznie raty CHF stają się tylko wspomnieniem.

Nie warto zwlekać ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi



Unieważnienie kredytu frankowego jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla frankowiczów. Właśnie dlatego wyroki unieważnienia zapadają o wiele częściej niż wyroki związane z odfrankowieniem kredytu. Rozliczenie z bankiem przebiega w sposób zrozumiały i prosty - najczęściej bank zobowiązany jest do zwrócenia pobranych opłat, dzięki czemu kredytobiorca odzyskuje sporą część wpłaconego kapitału. Bez wątpienia możliwość takiego rozstrzygnięcia jest powodem, dla którego nie warto czekać ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi.

Więcej informacji na temat unieważnienia umowy frankowej znajdziesz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-bielsko-biala/