bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 grudnia 2012
  • wyświetleń: 1775

Świąteczny apel policjantów

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy z najbliższymi. Wiele osób pokonana samochodami duże odległości, żeby dojechać do swoich rodzin. Dlatego każdy z nas siadając za kierownicę, powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które wiezie. Policja apeluje o spokojną i rozsądną jazdę - aby te święta były dla nas radosnym czasem i nie skończyły się tragedią.

Dla policjantów w całej Polsce okres Bożego Narodzenia to czas intensywnej pracy. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni na trasach w całym kraju, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast - będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów.

Po drogach będą jeździć radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących, ale ono w głównej mierze zależy od nas samych. Wyruszając w podróż pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie, aby przy wigilijnym stole nikogo nie zabrakło.

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:
- przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bo mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Przed jazdą trzeba sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne - dobrym pomysłem jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

- kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej - policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

- pokonując długie dystanse postarajmy się robić postoje - wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

- każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone, aby ratować życie!

- poruszając się pieszo poboczem, dobrze jest mieć przy sobie odblask - może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka. Jeśli zadbamy o naszą widoczność na drodze, inni użytkownicy będą nas mogli dostrzec z dużo większej odległości, a to da im możliwość wcześniejszego i bezpieczniejszego ominięcia pieszego.

- musimy pamiętać, że w grudniu opady śniegu mogą kierowców zaskoczyć w każdej chwili. Dlatego apelujemy do wszystkich o spokojną, wyważoną i rozsądną jazdę. Najlepiej trzymać się zasady, że trochę wolniej znaczy o wiele bezpieczniej. Lepiej spóźnić się na spotkanie z rodziną niż w ogóle na nie dojechać.

new / bielsko.info, źródło: Komenda Główna Policji

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.