Wiadomości
- 13 marca 2023
- wyświetleń: 8139
Mieszkańcy chcą wprowadzenia strefy płatnego parkowania
Kłopoty z parkowaniem samochodów w Bielsku-Białej to w wielu rejonach miasta "chleb powszedni". Dlatego mieszkańcy Dolnego Przedmieścia zaapelowali m.in. o ustanowienie tam strefy płatnego parkowania.
Mieszkańcy Dolnego Przedmieścia zgłaszają problemy z parkowaniem samochodów w rejonie ulic Stefana Żeromskiego oraz Romualda Traugutta.
Jak podkreślają w swej interpelacji radni Urszula Szabla i Tomasz Wawak, którzy spotkali się z bielszczanami w tej sprawie, mieszkańcy apelują m.in. o zniesienie znaków "strefa zamieszkania", ale przede wszystkim o podjęcie działań mających na celu wygospodarowanie większej liczby miejsc do parkowania, np. poprzez inne ustawienie kiosków na ul. Romualda Traugutta, wprowadzenie w rejonie wspomnianych ulic strefy płatnego parkowania, zrealizowanie stworzonego w 2019 roku przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej projektu zagospodarowania terenu wewnątrz osiedla przy ul. Stefana Żeromskiego, czy też realizację wniosku złożonego przez przedstawiciela straży miejskiej do Komisji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w sprawie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Przechód Dworcowy z wyznaczeniem jednostronnego postoju pojazdów.
Mieszkańcy także proszą o podjęcie rozmów z kierownictwem sklepu PSS „Społem" w temacie udostępnienia mieszkańcom miejsc parkingowych przy sklepie poza godzinami jego otwarcia oraz o uwzględnienie nowych miejsc parkingowych w planach rewitalizacji terenu dworca PKS.
W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński poinformował, że "znak 'strefa zamieszkania' obejmujący ul. Romualda Traugutta (ślepy odcinek) oraz Przechód Dworcowy umieszczony został w celu ochrony intensywnego ruchu pieszego odbywającego się pomiędzy dworcami PKP i Komunikacji Beskidzkiej oraz przystankami autobusowymi przy ul. Piastowskiej przy braku podziału przestrzeni drogowej".
- W strefie tej zostały uporządkowane kwestie parkowania poprzez wyznaczenie postoju w miejscach pozwalających na zachowanie odpowiednich parametrów dla utrzymania ruchu kołowego oraz placu do zawracania na drodze bez przejazdu. Biorąc powyższe pod uwagę brak jest uzasadnienia dla likwidacji znaku 'strefy zamieszkania'. Tym samym nie widzi się zasadności reorganizacji ustawienia kiosków, co jest również niemożliwe ze względów technicznych (m.in. doprowadzenie przyłączy energetycznych) - wyjaśnia wiceprezydent.
Z kolei według niego propozycja straży miejskiej dotycząca wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Przechód Dworcowy, "po przeanalizowaniu, nie przyniosłaby oczekiwanych przez mieszkańców korzyści w postaci dodatkowych miejsc postojowych z uwagi na ograniczoną szerokość pasa drogowego i konieczność zapewnienia drogi pożarowej".
- Informuję ponadto, że w ramach realizowanej przez gminę polityki parkingowej na kolejnych obszarach Bielska-Białej będzie wprowadzany obowiązek wnoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych poprzez tworzenie na nich strefy płatnego parkowania. Dotyczy to również wskazanego w interpelacji rejonu wyznaczonego m.in. ulicami Stefana Żeromskiego, Romualda Traugutta. Niemniej jednak przed jej utworzeniem w tym obszarze trzeba wykonać wymagane ustawą analizy i opracowania. Wykonują je na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne, które w oparciu o pomiary akumulacji, rotacji i długości parkowania pojazdów rekomendują zasadność utworzenia strefy. Dodatkowo, wnioski z opracowania stanowią podstawę do określenia liczby i lokalizacji parkomatów - opisuje przedstawiciel Ratusza.
Dodaje, że kolejnym "elementem koniecznym do uruchomienia strefy płatnego parkowania na nowym obszarze jest opracowanie i zatwierdzenie projektu stałej organizacji ruchu".
- Jego sporządzenie przesądza o możliwości wyznaczenia i sposobie oznakowania pionowego oraz poziomego miejsc postojowych na poszczególnych ulicach. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie postępowania przetargowego na zakup i montaż parkomatów wraz z ich obsługą techniczno-serwisową. Należy podkreślić, że każdy ze wskazanych etapów wymaga nakładów finansowych i dopiero po ich zabezpieczeniu możliwa będzie jego realizacja. Na chwilę obecną z uwagi na trudną sytuację finansową, gmina nie dysponuje takimi środkami. Niemniej jednak, będą czynione starania celem ich pozyskania na wykonanie w pierwszej kolejności analiz i opracowania dla wskazanego w interpelacji rejonu miasta - zapewnił Kamiński.
Wiceprezydent poinformował także, że "Zakład Gospodarki Mieszkaniowej aktualnie nie ma w planach realizacji projektu zagospodarowania terenu Osiedla Żeromskiego".
- Ze względu na bardzo duże potrzeby remontowe oraz ograniczone środki finansowe, prace z tym związane będą mogły być zaplanowane po zgromadzeniu środków na przedmiotowa inwestycję. Z informacji przekazanych przez Komunikację Beskidzką obecnie nie jest planowana przebudowa górnej płyty dworca autobusowego. Niemniej jednak Miejski Zarząd Dróg wystąpi do PSS Społem w wnioskiem o umożliwienie mieszkańcom parkowania na parkingu przy sklepie poza godzinami jego otwarcia - zapewnił przedstawiciel bielskiego magistratu.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.