bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Wiadomości

  • 21 grudnia 2012
  • wyświetleń: 1918

Budżet na 2013 rok uchwalony

Oszczędności w miejskich jednostkach oraz wydatki, które wzbudzają emocje. Jak przebiegała dyskusja nad budżetem 2013 Bielska-Białej?

120 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje w przyszłym roku w Bielsku-Białej. Miejscy radni przyjęli budżet miasta na 2013 r. "To nadal jest rozwój miasta, choć ograniczony"- mówił Jan Dzida, przewodniczący klubu radnych komitetu wyborczego wyborców Jacka Krywulta. Zwrócił on uwagę na ponad 30-milionowe oszczędności w wydatkach jednostek organizacyjnych miasta. W samych superlatywach o projekcie budżetu wypowiadał się Marek Podolski, przewodniczący klubu radnych PO.

W budżecie 2013 po stronie wydatków zaplanowano nieco ponad 723 mln zł, po stronie dochodów- ponad 722 mln zł. Miasto ma zaciągnąć 36-milionowy kredyt.

Za budżetem głosowało 19 radnych. Przeciw były 4 osoby, m.in. radni PiS. Jedna wstrzymała się od głosu. "Zaskoczyły nas dane dotyczące kwot na czynsz dzierżawny stoku Dębowiec. W latach 2013- 2034 planuje się przeznaczyć ponad 17 mln zł na ten cel"- mówił Roman Matyja, przewodniczący klubu. Inną kontrowersyjną sprawą dla radnych PiS jest wsparcie miasta dla klubu piłkarskiej ekstraklasy TS Podbeskidzie. "Uważamy, że dotychczasowa pomoc miasta dla klubu jest bardzo duża. Jej zwiększenie budzi kontrowersje wśród mieszkańców"- mówi Matyja. Radny przywołał też budowę stadionu miejskiego, który ma kosztować 112 mln zł. Przypomnijmy, chodzi o przejęcie przez miasto pakietu większościowego w Podbeskidziu.

W przyszłorocznym budżecie na bielski klub zarezerwowano 3,2 mln zł. "Ja też nie mogę się z tym pogodzić. Nie powinno się preferować jednego klubu. To rodzi złą krew, jest demoralizujące. Jeżeli inne kluby są zmuszone szukać sponsorów i robią to skutecznie, tak samo mógłby i robił to kiedyś klub Podbeskidzie. W tej chwili ma wygodną miękką poduszkę, w związku z tym robi niewiele"- mówiła Grażyna Staniszewska, radna niezależna. Ona także nie poparła budżetu na przyszły rok.

"Jeśli porównuje pani IV-ligowy zespół BKS Stal z Podbeskidziem, to nie mamy o czym dyskutować"- mówił prezydent miasta. Zdaniem Jacka Krywulta, bez pomocy miasta, klub sobie nie poradzi. "Wszystkie kluby mają wsparcie miasta. Wystarczy im to do dobrego funkcjonowania i są zadowolone"- mówił prezydent. Po raz kolejny przywołał przykłady miast, które wspierają finansowo ekstraklasowe kluby, m.in. Wrocław i Gliwice. "Jeśli znajdzie się rzetelny sponsor, sprzedamy udziały w klubie. Rozmawiamy w tej sprawie"- mówił prezydent Krywult na sesji rady miejskiej.

Przyszłorocznego budżetu nie poparli radni: Przemysław Drabek, Andrzej Gacek i Grzegorz Puda z PiS oraz Grażyna Staniszewska. Od głosu wstrzymał się Roman Matyja.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.