bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 grudnia 2012
  • 24 grudnia 2012
  • wyświetleń: 4502

Pasterka na zboczu Dębowca

Za nami:

Na Dębowcu po raz kolejny odbędzie się Pasterka. W górskiej scenerii sprawowana będzie uroczysta liturgia o północy. Mszę św. Pasterską od kilkunastu lat organizuje tu Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

kapliczka
Kapliczka na Dębowcu · fot. fotopolska.eu


Pasterka przyciąga co roku rzesze bielszczan. W ubiegłym roku modliło się tu kilkaset osób. Wszyscy podkreślają, że Pasterka u stóp Szyndzielni ma swój niepowtarzalny klimat i nastrój. Wielu jej uczestników przychodzi do na miejsce z pochodniami lub lampionami.

Nawet przy dużych opadach śniegu stosunkowo łatwo dotrzeć do kaplicy usytuowanej nieopodal toru saneczkowego. Dodatkową atrakcją jest niezwykła panorama, jaka się rozciąga z miejsca na wysokości 686 metrów. n. p. m.

Dawna kaplica-szałas, wykonana przez beskidzkich górali, powstała z inicjatywy rektora Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, prof. dr hab. Franciszka Mareckiego. Jest ona usytuowana obok krzyża stojącego w pobliżu schroniska na Dębowcu, nieopodal turystycznego szlaku biegnącego z Bielska-Białej przez Dębowiec i Szyndzielnię na Klimczok.

Pierwsza Pasterka została tu odprawiona w 1998 roku. W każdą niedzielę, od maja do września, pallotyni sprawują tu Mszę dla turystów. W piątek przed każdym 13. dniem miesiąca od maja do października, o godz. 19.00, jest odprawiana Msza i potem procesja do kościoła parafialnego pw. Andrzeja Boboli.

Starą kaplicę-szałas na Dębowcu zastąpi niebawem całkowicie wznoszona kaplica Matki Bożej Fatimskiej. Poświęcenie nowego obiektu planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Inwestycja finansowana jest przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, a budowniczym jest ks. Franciszek Mąkinia SAC.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.