bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 grudnia 2012
  • wyświetleń: 3951

Dzieci wiedzą jak udzielać PP

70 dzieci z 23 szkół podstawowych powiatu bielskiego rywalizowało 17 grudnia w konkursie „Zasady Udzielania Pierwszej Pomocy”, którego organizatorem był Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe.

Konkurs był realizacją Powiatowego Programu Zdrowia Powiatu Bielskiego na lata 2011-2015. Uroczystego rozpoczęcia dokonała naczelnik Wydziału Zdrowia Lucyna Majewska. Po przywitaniu uczestników wraz z ich opiekunami przedstawiła komisję konkursu w składzie: Bożena Korzeniewicz - przewodnicząca jury, Bartosz Klimek, Arkadiusz Stasicki, Daniel Ubych - członkowie komisji konkursowej, którzy na co dzień pracują jako ratownicy medyczni w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym.

W I etapie uczestnicy musieli zaprezentować umiejętność sprawdzenia drożności dróg oddechowych na specjalnie do tego celu przystosowanych fantomach. Drugą konkurencją etapu powiatowego było zabezpieczenie otwartego złamania ręki. W poszkodowanych wcielili się członkowie komisji, którzy doskonale znajdowali się w tej roli. Kolejną konkurencją z jaką przyszło zmierzyć się uczestnikom było ułożenie poszkodowanego w pozycji „bocznej bezpiecznej”. Choć jury chciało na wszelkie sposoby utrudnić zadanie, to dzieci nie dały się zwieść nawet podchwytliwymi pytaniami.

Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy · fot. Starostwo Powiatowe


Finałowym zadaniem, które miało wyłonić zwycięzców było zadanie polegające na uciskaniu klatki piersiowej. Konkurencja była na tyle wyrównana, a uczestnicy świetnie przygotowani, że potrzeba było dogrywki, aby wyłonić laureata. Ostatnie zadanie, które zadecydowało o podziale miejsc było wezwania karetki pogotowia do wypadku.

W całości najlepsza okazała się Agata Gołyszny z ZSP z Jasienicy, a w nagrodę otrzymała tablet. Drugie miejsce zajęła Julia Waliczek z SP nr 2 z Czechowic-Dziedzic, która otrzymała słuchawki bezprzewodowe, Na trzecim miejscu znalazła się Aleksandra Nowak z ZSP w Wilamowicach, a w nagrodę otrzymała MP4.

- Cieszy niezmiernie fakt, iż dzieci chętnie biorą udział w takich konkursach. Może wśród tych młodych ludzi są przyszli ratownicy, a dzięki takim zmaganiom obudzi się w nich zainteresowanie i pasja do tego trudnego i odpowiedzialnego zawodu” - powiedziała R. Franasik.

Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego serdecznie pogratulował wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie, laureatom oraz ich opiekunom. Podkreślił jak ważną i cenną inicjatywą są takie konkursy, dzięki którym dzieci mogą w praktyce pod okiem doświadczonych ratowników sprawdzić swojej umiejętności, dzięki czemu w realnej sytuacji zagrożenia podjąć działania, mogące uratować czyjeś życie.

ab / bielsko.info, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.