Reklama

Wiadomości

  • 14 lutego 2023
  • 19 lutego 2023
  • wyświetleń: 20239

Kiedy bez przeszkód dojedziemy koleją do Katowic? Znamy datę

Trwająca od blisko trzech lat przebudowa czechowickiego węzła kolejowego daje się we znaki pasażerom podróżującym pociągami z Bielska-Białej do Katowic. Od grudnia 2021 roku, kiedy pociągi muszą jeździć objazdem przez czechowicką Ochodzę, podróż z naszego miasta do stolicy województwa zajmuje nawet dwie godziny. Kiedy się to zmieni? Znamy datę.

pkp
Kiedy bez przeszkód dojedziemy koleją do Katowic? Znamy datę · fot. bielsko.info


Przypomnijmy, przebudowa czechowickiego węzła kolejowego trwa już ponad trzy lata. Efektem inwestycji są między innymi nowe tory w jego obrębie, a także nowe perony na stacjach Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Zakończenie inwestycji zaplanowano na październik 2023 roku.

Przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice - 12.02.2023 · fot. mp / bielsko.info


Przeprowadzana inwestycja daje się we znaki mieszkańcom regionu, w tym Bielska-Białej. Przez objazd pociągów przez czechowicką Ochodzę oraz opóźnienia podróż z naszego miasta do Katowic trwa nawet dwie godziny. Problem dotyczy zwłaszcza Kolei Śląskich, które największe opóźnienia notują w godzinach porannych i popołudniowych.

Na ten temat portal bielsko.info pisał w artykule "Trudności z dojazdem koleją do Katowic. Winna modernizacja węzła".

kolej, koleje śląskie, linia kolejowa, zabrzeg, czechowice
Pociągi linii S5 Kolei Śląskich jadące objazdem · fot. wpk / bielsko.info


Pociągi jeżdżą objazdem od grudnia 2021 roku. Pierwotnie taki stan rzeczy miał panować do września ubiegłego roku, jednak przez nieprzewidziane problemy wydłużył się. Chodzi przede wszystkim o fragment linii kolejowej numer 139 od mostu na Wiśle do stacji Czechowice-Dziedzice, a konkretnie - budowę nowego wiaduktu nad ulicą Legionów w tym mieście.

- Układany jest nowy tor między Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem. Konieczne jest wykonanie dodatkowych robót, a więc wybudowanie nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Legionów, który zastąpi wyeksploatowany obiekt. W związku ze zwiększonym zakresem zadania termin zakończenia prac ulegnie przesunięciu na koniec kwietnia. Otwarcie szlaku Pszczyna - Most Wisła - Czechowice-Dziedzice będzie możliwe w maju 2023 roku - przekazała w grudniu ubiegłego roku portalowi czecho.pl Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice - 12.02.2023
Nowy wiadukt kolejowy nad ulicą Legionów w Czechowicach-Dziedzicach - 12.02.2023 · fot. mp / bielsko.info


Co ciekawe, osoby jeżdżące pociągiem przez stację Czechowice-Dziedzice mogą już zobaczyć tam nowe perony, elementy infrastruktury kolejowej oraz wcześniej wspomniany nowy wiadukt. Czy zatem jest szansa, że pociągi pojadą już w marcu po wyremontowanym fragmencie linii kolejowej nr 139?

- Na nowym obiekcie zostały ułożone tory. Wykonane będzie próbne obciążenie obiektu. Do wykonania pozostanie budowa schodów technicznych i balustrad, a także antykorozją, która wymaga sprzyjających warunków atmosferycznych. Zakończenie robót razem z zakresem drogowym planowane jest na czerwiec - przekazała portalowi czecho.pl Katarzyna Głowacka. Więcej o tym portal czecho.pl pisze w artykule "Co słychać na przebudowie stacji Czechowice-Dziedzice?".

Nowe tory w rejonie czechowickiej Ochodzy - tutaj pociągi Kolei Sląskich i PKP Intercity zmieniają kierunek jazdy
Wyremontowane tory w rejonie czechowickiej Ochodzy - tutaj pociągi Kolei Sląskich i PKP Intercity zmieniają kierunek jazdy · fot. PKP PLK


Warto dodać, że konieczne do wykonania prace sieciowe na przebudowie czechowickiego węzła kolejowego wpłyną na zmiany w komunikacji. Od 25 lutego do 11 marca planowane jest wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej między stacji Bielsko-Biała Główna oraz Pszczyna.

Z naszego miasta do Pszczyny będą kursowały dwie linie ZKA - ekspresowa - czerwona, bezpośrednio do stacji Pszczyna, a także żółta, która będzie zatrzymywała się na wszystkich stacjach kolejowych pomiędzy Bielskiem-Białą a Pszczyną.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.