Wiadomości
- 17 lutego 2023
- wyświetleń: 4855
Fabryka w Mikuszowicach zgodna z prawem? Nie było odwołania
Mieszkańcy Mikuszowic Krakowskich obawiają się nadmiernej ekspansji jednej z firm, która ma planować budowę nowej infrastruktury. Ma ona powstać m.in. wokół zabytkowego kościoła i w pobliżu terenów mieszkalnych. Jak jednak wynika z informacji Ratusza, nie ma ostatecznej decyzji.
Przypomnijmy, w sprawie zgłoszeń związanych z planowaną zabudową Mikuszowic Krakowskich pod względem produkcyjnym i usługowym do władz miasta zwróciła się grupa bielskich radnych.
- Przedstawiciele mieszkańców skupieni wokół Rady Osiedla Mikuszowice Krakowskie zwrócili się do nas z prośbą o pomoc i interwencję ws. planowanej zabudowy terenów wokół zabytkowego kościoła pw. Św. Barbary, a także w pobliżu wiaduktu i ulicy Cyprysowej - napisali w swej interpelacji złożonej na biurko prezydenta.
Jak opisują, z informacji, jakie uzyskali wynika, że jedna z firm "zamierza w niedalekiej przyszłości wykupić kolejne działki zlokalizowane wokół wspomnianych terenów oraz postawić tam nowe hale i zabudowy pod działalność produkcyjną i usługową".
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Jak dowiadujemy się z odpowiedzi Ratusza, Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego prowadził postępowanie we wspomnianej sprawie. Na dzień 9 lutego "organ wydał decyzję pozytywną", ale "decyzja ta nie stała się jeszcze ostateczna. Trwa termin na składanie odwołań".
- Odwołanie dotychczas nie wpłynęło - podkreślił w odpowiedzi opublikowanej 9 lutego udzielonej z upoważnienia prezydenta miasta Igor Kliś, sekretarz miasta.
Jak wyjaśnił, 29 grudnia 2022 r. wpłynęło pismo właściciela niezabudowanych działek objętych wnioskiem firmy.
"Pismem z 9 stycznia 2023 r. Prezydent Miasta odpowiedział, informując między innymi, że każda osoba, nawet nie będąca właścicielem nieruchomości, może wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ decyzja taka nie rodzi praw do terenu i nie narusza prawa własności. Na kolejnym etapie inwestycyjnym w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę, jeżeli inwestor nie wykaże się prawem do dysponowania wnioskowaną nieruchomością, budowa nie dojdzie do skutku" - czytamy w odpowiedzi.
Jak podał sekretarz miasta, "organ wyjaśnił, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przedmiotowa inwestycja nie kwalifikuje się do mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W powyższym postępowaniu wnioskodawca przedłożył opinię Wydziału Ochrony Środowiska i Energii U.M. w Bielsku-Białej, że w rozpatrywanej sprawie nie jest wymagane uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia".
Igor Kliś przypomniał także, że w tej sprawie 12 stycznia 2023 r. wpłynęło również pismo Stowarzyszenia Mieszkańców Mikuszowic Krakowskich, które zawierało sprzeciw mieszkańców wobec realizacji planowanej inwestycji oraz uwagi dotyczące przeznaczenia działek objętych wnioskiem.
- Pismem z 17 stycznia 2023 r. prezydent miasta odpowiedział, że 1 stycznia 2003 r. przestały obowiązywać zapisy Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Bielska-Białej z 1994 r. Nieruchomość, której dotyczy wniosek położona jest w terenie, dla którego miasto obecnie nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z czym ewentualna decyzja o pozwoleniu na budowę musi zostać poprzedzona decyzją o warunkach zabudowy - poinformował Kliś.
I wyjaśnił, że "decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest po przeprowadzeniu analizy architektoniczno-urbanistycznej, która musi potwierdzić, że spełnione są wszystkie wymagania określone Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w tym warunek tzw. dobrego sąsiedztwa".
- Z przeprowadzonej analizy urbanistycznej wynika, że realizacja przedmiotowej inwestycji jest zgodna z prawem. Organ poinformował również, że Stowarzyszenie Mieszkańców Mikuszowic Krakowskich nie jest stroną w prowadzonym postępowaniu administracyjnym. Wyjaśniam, że wnioskowana inwestycja lokalizowana jest częściowo w terenie istniejącego zakładu produkcyjnego w sąsiedztwie
istniejącego zakładu produkcyjnego, dlatego spełnia warunek tzw. dobrego sąsiedztwa - podkreślił przedstawiciel miasta.
I dodał, że "cały teren inwestycji wnioskowanej przez (...)(firmę - przyp. red), znajduje się w obszarze zabudowy technicznoprodukcyjnej, składów i magazynów, gdzie ogranicza się zabudowę mieszkaniową. Wnioskowana inwestycja jest zatem zgodna z kierunkami zagospodarowania przestrzennego ustalonymi w studium przyjętym uchwałą Rady Miejskiej".
- Należy wyjaśnić, że sąsiednie tereny zieleni nadrzecznej w dolinie rzeki Białej w Mikuszowicach Krakowskich po przeciwnej stronie ul. Cyprysowej / ul. Ks. Jana Kusia podlegają ochronie, ponieważ zostały objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z zakazem zabudowy. Plan ten obejmuje tereny na zachód od zabytkowego kościoła pw. Św. Barbary - zapewnił sekretarz miasta.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Parafia św. Barbary
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Parafia św. Barbary" podaj