Wiadomości
- 10 lutego 2023
- wyświetleń: 660
Złączki instalacyjne - rodzaje i zastosowanie
Materiał partnera:
Złączki instalacyjne należy określić mianem osprzętu elektrycznego, który pełni zasadniczo dwie funkcje: pozwala na wykonanie prawidłowego i trwałego połączenia przewodów, jak i do pewnego stopnia ochrania miejsce wykonanego łączenia przed wszelkimi czynnikami z zewnątrz. Jakie rodzaje złączek instalacyjnych można znaleźć w sprzedaży i dlaczego warto ich używać?
Czym jest złączka instalacyjna?
Złączki elektryczne służą przede wszystkim do stabilnego łączenia ze sobą przewodów niskiego napięcia. Można wykorzystywać je bez względu na rozmiar całej instalacji elektrycznej, co więcej - im jest ona większa, tym sprawniej wyglądać będzie jej tworzenie czy modernizacja właśnie z wykorzystaniem złączek.
Złączki stanowią alternatywę dla niebezpiecznego lutowania przewodów i mniej efektywnego ich skręcania. Powstałe z użyciem złączek instalacyjnych połączenia są stabilne i znajdują zastosowanie zarówno w przypadku instalacji domowych i biurowych, jak i większych systemów dla przemysłu. Złączki są do tego odpowiednio znakowane, co jeszcze bardziej ułatwia ich poprawny montaż.
Rodzaje złączek instalacyjnych
Rodzaje złączek instalacyjnych można skategoryzować na podstawie ich konstrukcji - a tym samym na sposobie ich montażu. Bazując na specyfikacji tych elementów należy zatem wymienić:
- złączki śrubowe - nazywane także kostkami śrubowymi są najbardziej klasycznymi wariantami, a do tego zwyczajnie popularnymi; gwarantują pewne łączenie - ze względu na wykorzystanie śrubki łatwo i trwale można przykręcić i docisnąć przewód; w tej kategorii dostępne są złączki typu klatkowego, idealne do przewodów jednożyłowych oraz złączki chroniące przewody przed zdeformowaniem dzięki dwustronnym zaciskom (od góry i od dołu),
- złączki sprężynowe - w których do mocowania przewodu wykorzystywana jest niewielka sprężynka dociskająca okablowanie z odpowiednią siłą na całej powierzchni przyłączanej; złączki sprężynowe montuje się bardzo szybko i wygodnie,
- złączki silnoprądowe - przeznaczone do łączenia przewodów stosowanych w instalacjach przewodzących prąd o wysokim natężeniu;
- szybkozłączki - pozwalające na precyzyjny montaż przewodów w krótkim czasie; podobnie, jak w wariancie sprężynowym, także tutaj w konstrukcji znajdują się sprężynki dociskowe, zapewniające optymalną siłę docisku.
Wszystkie je oferuje Ci sklep elektryczny online Dla Elektryków.
Dlaczego złączka to optymalne rozwiązanie instalacyjne?
Punkt połączenia przewodów elektrycznych jest tak naprawdę miejscem wyjątkowo wrażliwym na działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju drobne zanieczyszczenia, w tym kurz, jak i zawilgocenie miejsca połączenia. Złączka staje się w takim przypadku nie tylko łącznikiem, ale i zewnętrzną osłoną.
O wyborze odpowiedniego rodzaju złączek instalacyjnych powinien decydować fachowiec - w tym przypadku będzie to oczywiście elektryk. Co do samego wyboru - należy pamiętać o tym, że poszczególne warianty nadają się do konkretnych typów przewodów, mogą być zbudowane z różnych surowców (miedź, aluminium czy, w przypadku złączek silnoprądowych, mosiądz) i mogą umożliwiać przyłączanie jednotorowe lub wielotorowe. Z pewnością, jeśli jest taka możliwość, najlepszą opcją będzie zastosowanie szybkozłączek zamiast złączek śrubowych - są wygodniejsze w użyciu i pewniejsze, nie doprowadzają także do deformacji przewodu w miejscu połączenia, jak mogą to robić elementy klatkowe. Na korzyść złączek śrubowych przemawiać może niska cena - koszt zakupu to właściwie kilkadziesiąt groszy za sztukę.