
Wiadomości
- 12 lutego 2023
- wyświetleń: 984
Było to kluczowe wydarzenie w dziejach miasta. Jest uchwała
Uchwałę podkreślającą znaczenie nadania praw miejskich dawnej wsi Biała podjęła Rada Miejska Bielska-Białej na swojej LIV sesji 2 lutego.

- Punktem zwrotnym dla wsi Biała leżącej obok Lipnika było nadanie 9 stycznia 1723 r. praw miejskich przez króla polskiego Augusta II Mocnego. Biała nie tylko otrzymała herb, ale została podniesiona do godności „Miasta Jego Królewskiej Mości". Był to prawdziwy kamień milowy w rozwoju miejscowości, położonej nad samą granicą dzielącą Rzeczpospolitą Obojga Narodów i monarchię Habsburgów - możemy przeczytać w treści uchwały.
Jak dodają autorzy uchwały, król August II Mocny wykazał się dużą wiedzą o lokalnych uwarunkowaniach politycznych i gospodarczych, a dalszy dynamiczny rozwój Białej tylko potwierdził słuszność jego decyzji. Należy pamiętać, że w momencie nabycia praw miejskich Biała zajmowała powierzchnię zaledwie 12,5 ha i zamieszkiwało ją około 300 mieszkańców w 40 domach.
- Droga do dalszego rozwoju została otwarta, a reprezentacyjny ratusz, będący obecnie siedzibą władz miasta, jest dowodem na to, jak wysoką pozycję i prestiż uzyskała Biała. Potwierdzają to także wydarzenia ważne dla historii Polski, takie jak ustanowienie siedziby Generalności - naczelnego organu władz Konfederacji Barskiej (1768—1772) czy wymarsz ochotników legionów Józefa Piłsudskiego w 1914 r. - czytamy dalej.
- Położenie blisko starszego, siostrzanego Bielska powodowało, że oba miasta stanowiły dla siebie inspirację, konkurencję i wzajemne dopełnienie, którego efektem było ich połączenie w 1951 r. w jeden organizm administracyjny — Bielsko-Białą - głosi uchwała.
- Mieszkańcy Bielska-Białej, reprezentowani przez Radę Miejską, patrząc w przyszłość i mając na uwadze dalszy rozwój, pragną upamiętnić 300. rocznicę nadania praw miejskich Białej, gdyż było to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego miasta - możemy przeczytać w uchwale Rady Miejskiej podkreślającej znaczenie praw miejskich dawnej wsi Biała.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[WIDEO] Bielsko-Biała, Beskidy i Cieszyn w 1961 roku. Unikalne nagranie!

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Tajemnica krzyża w dolinie Krzywej

Schronienie znajdzie 7 procent bielszczan

Ewangelicka kaplica czeka na oświetlenie

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Czerwone chmury nad Bielskiem - początki masowych wysiedleń

Zagłosowali w sprawie centrum dla obcokrajowców i odrzucili wniosek
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.