Wiadomości

  • 31 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2262

Koniec z reklamowym chaosem? Jest projekt "uchwały krajobrazowej"

Władze Bielska-Białej przygotowują się do walki z reklamowym chaosem. Radnym przedstawiono projekt uchwały regulującej przestrzeń miejską.

Miasto będzie walczyć z reklamowym chaosem
Koniec z reklamowym chaosem? Jest projekt "uchwały krajobrazowej" - zdj. ilustracyjne · fot. Google Street View


Gotowy jest projekt uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Jeśli radni poprą jego założenia, zmieni się krajobraz centrum Bielska-Białej.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że "celem wprowadzenia regulacji zawartych w projekcie uchwały jest przywrócenie i zachowanie ładu przestrzennego, zapewnienie wysokiej jakości i estetyki przestrzeni publicznych, ochrona krajobrazu oraz poprawa wizerunku miasta".

Zapisy tzw. uchwały krajobrazowej są niezwykle szczegółowe i obejmują blisko 20 stron. Można w nich przeczytać m.in. iż wprowadza się "zakaz sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych w sposób zasłaniający okna i drzwi", a na przykład jeśli chodzi o szyldy "w przypadku gdy w budynku działalność prowadzi więcej niż jeden podmiot - jednego obowiązkowo na zbiorczym nośniku równoległym do elewacji, umożliwiającym montaż szyldów lub logo jednego pod drugim przy bramie wejściowej, o jednakowej lub harmonijnie zestawionej kolorystyce tła i o jednakowych wymiarach".

Propozycje dotyczą także m.in. "zakazu sytuowania obiektów małej architektury, takich jak kontenery na odzież używaną oraz dystrybutory z napojami lub produktami żywnościowymi w miejscach widocznych z przestrzeni publicznej", czy też "dopuszczenie sytuowania stoisk handlowych i gastronomicznych wyłącznie na czas trwania wydarzeń plenerowych".

Z całością projektu można zapoznać się TUTAJ.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.