Wiadomości

  • 23 stycznia 2023
  • wyświetleń: 495

Rodzaje regałów przesuwnych. Co można przechowywać w regałach przesuwnych?

Materiał partnera:

Bezpieczne składowanie, magazynowanie przedmiotów wszelkiego typu nie jest prostym zadaniem. Wiedzą o tym nie tylko osoby związane na co dzień z pracą magazynu, ale także wielu innych miejsc, w których codziennością jest przechowywanie przedmiotów czy dokumentów. Aby móc optymalnie wykorzystać dowolną przestrzeń do magazynowania, warto wiedzieć, czym są regały przesuwne i jakie są ich rodzaje.

regaly przesuwne


Czym są regały przesuwne?Regały przesuwne to rozwiązanie znane od ponad 20 lat, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców z wielu różnych branż. Klasyczne półki zostały rozbudowane o wózki jezdne, które poruszają się po zamontowanych na podłodze szynach, dzięki czemu można dowolnie tworzyć drogi transportowe, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Mogą one być montowane nawierzchniowo z najazdami ocynkowanymi, nawierzchniowo i wypełnione płytą wiórową, także wpuszczone w podłogę. Dzięki systemowi blokady unika się samoczynnego przesuwania się półek po podłodze.

Mają one szereg zalet. Regały przesuwne to przede wszystkim oszczędność miejsca, a co za tym idzie maksymalizacja wykorzystania dostępnej przestrzeni. Ponadto są one niezwykle ergonomiczne. Pozwalają na wygodne, a przy tym bezpieczne przechowywanie przedmiotów. Są także niezwykle mocne, uniwersalne, mają szerokie zastosowanie — dzięki ofercie tego typu mebli i możliwości złożenia indywidualnego zamówienia, dopasowanie regału przesuwnego do swoich potrzeb jest niezwykle łatwe.

Jakie są rodzaje regałów przesuwnych?Jak wspomniano wcześniej, na rynku znaleźć można szeroką ofertę regałów przesuwnych. Do najczęściej spotykanych rodzajów tych mebli zalicza się regały przesuwne:

  • na dokumenty,
  • biblioteczne na książki i czasopisma,
  • na teczki zawieszkowe z dokumentacją firmową lub kadrową,
  • na obrazy,
  • na zbiory specjalne,
  • szatniowe na odzież oraz obuwie pracowników, sportowców.


Omawiając kwestię rodzaju regałów przesuwnych, warto także zwrócić uwagę na typ mechanizmu, który może być zamontowany w meblu. Aktualnie na rynku znaleźć można modele elektryczne, jak i korbowe. Pierwsze z nich pozwalają na zachowanie ergonomii pracy, jednakże są sporo droższe w porównaniu z manualnie obsługiwanymi regałami przesuwnymi.

Kiedy warto wybrać regały przesuwne?Regały przesuwne to doskonałe rozwiązanie do wszelkiego rodzaju firm. Dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest jak najbardziej ergonomiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Znaleźć można je m.in. w: muzeach, sklepach, placówkach medycznych, warsztatach samochodowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, bibliotekach, archiwach firmowych oraz prywatnych, a także biurach.

Inwestycja w regały przesuwane jest zazwyczaj opłacalna w przypadku niewielkich przestrzeni, w których każdy centymetr powinien być wykorzystany. Bardzo dobrze sprawdzają się także w miejscach, których koszt utrzymania 1m² jest wysoki. Mowa tu np. o specjalistycznych magazynach oraz miejscach, w których muszą być stale utrzymywane ściśle określone warunki niezbędne do zachowania dobrego stanu zbiorów.