Reklama

Wiadomości

  • 23 stycznia 2023
  • 5 lutego 2023
  • wyświetleń: 8303

[FOTO] Zmiany personalne w bielskiej PSP. Jest nowy komendant

Zmiany personalne w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. We wtorek, 31 stycznia w siedzibie jednostki odbyła się uroczystość zdania obowiązków przez dotychczasowego Komendanta Miejskiego bielskiej PSP st. bryg. Zbigniewa Mizerę, a także przejęcia obowiązków przez mł. bryg. Romana Marekwicę. Tym samym potwierdziły się nasze wcześniejsze, nieoficjalne informacje w tej sprawie.

Uroczystości w bielskiej PSP - 31.01.2023 · fot. sid / bielsko.info


Dotychczasowy Komendant miejski PSP w Bielsku-Białej odchodzi na emeryturęSt. bryg. Zbigniew Mizera przechodzi na emeryturę. - To chyba moje najważniejsze przemówienie w karierze zawodowej. Dlatego postanowiłem nie czytać, tylko powiedzieć to, co czuję w tym momencie - mówił podczas zdania obowiązków dotychczasowy Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej. - Pan generał powiedział, że od dawna nie czuł takie luzu w moim głosie i zachowaniu. Tak, to prawda. To mówi moja rodzina i moi współpracownicy - że dawno mnie takiego nie widzieli. I także moja decyzja o odejściu na emeryturę jest spowodowana tym, żeby trochę tego luzu jeszcze zaznać - dodał.

- Ta kartka A4, którą przed chwilą otrzymał mój następca, pan komendant Roman Marekwica - za nią kryją się apanaże, prestiż, ale też ogromna, ciężka praca i duży stres. wiem o tym, i Roman już też to wie. Ale udało si doprowadzić do tego, że mamy komendanta, który wychował się na tej ziemi, w tych garażach, wśród druhów ochotników, wśród strażaków PSP z Bielska-Białej, strażaków wojskowej straży pożarnej, wśród grup współpracujących - nie jest osobą nieznaną, nie jest osobą z nikąd. Nie będzie budował relacji na nowo, tylko będzie je rozwijał. to jest bardzo cenne - podkreślił ustępujący komendant, który pogratulował swojemu następcy objęcia stanowiska.

Dotychczasowy Komendant Miejski bielskiej PSP złożył także podziękowania wszystkim współpracownikom, samorządowcom i członkom OSP, ale także swoim poprzednikom. - Czuję się tak, jak każdy z nas czuje się, gdy kończy się dobra książka. Jesteśmy w nia zaangażowani, przeżywamy ją, widzimy, że ona już się kończy. Trochę nam tego szkoda, ale kątem oka już widzę tą ostatnią stronę i napis „koniec. Formalnie ta książka jest przeczytana do końca. Dzisiaj o godzinie 12.00 w nocy ostatnia strona zostanie zamknięta. Rozpocznę nową. Jaką? Jeszcze nie wiem, co życie przyniesie, ale ta, która była - była to wielka przygoda. Moja osobista. To było spełnienie moich marzeń z lat dzieciństwa, aby zostać strażakiem. I tak zostało - dodał.

st. bryg. Zbigniew Mizera
st. bryg. Zbigniew Mizera · fot. sid / bielsko.info


St. bryg. Zbigniew Mizera urodził się 2 września 1970 roku w Cieszynie. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1990r. jako kadet w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Po ukończeniu szkoły z dniem 1 sierpnia 1992r. podjął służbę w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej na stanowisku technika. Z dniem 1 maja 1993r. objął stanowisko dowódcy zastępu, następnie 1 czerwca 1994r. został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji.

W 1998 roku ukończył studia wyższe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa. Z dniem 1 kwietnia 1999r. objął stanowisko Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, w 2000r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Politechnice Łódzkiej Filia w Bielsku-Białej. W 2003 r. objął stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

W 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie Akademia Przywództwa na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Z dniem 1 stycznia 2017r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, a od 1 lutego 2017r. obejmuje stanowisko Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Został odznaczony m. in.: Brązowym Krzyżem Zasługi - 2004 r., Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę - 2015r., Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej - 2018 r., Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju - 2003 r., Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa - 2005r.

mł. bryg. Roman Marekwica
mł. bryg. Roman Marekwica · fot. sid / bielsko.info


Nowym Komendantem miejskim PSP w Bielsku-Białej został mł. bryg. Roman MarekwicaNowym Komendantem miejskim PSP w Bielsku-Białej został mł. bryg. Roman Marekwica. - Dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo podniosłą chwilą. Jest to wielki zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie. Wobec wszystkich pracowników, funkcjonariuszy komendy, , wobec strażaków OSP, jak również wobec mieszkańców miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego - mówił nowy Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej.

- Moja pracą i zaangażowaniem spełnię wszelkie oczekiwania, jakie stawia przede mną służba n tym zaszczytnym stanowisku. Chcę także zapewnić o moim oddaniu w służbie na rzecz ojczyzny, dla bezpieczeństwa mieszkańców i pozytywnego wizerunku służb mundurowych. Przejmowanie obowiązków komendanta w miejscu, gdzie samorządy tak doskonale rozumieją potrzebę inwestowani w szeroko pojęte bezpieczeństwo jest z jednej strony wielkim wyróżnieniem, ale zobowiązuje do intensywnej pracy. Wiem, jak to wielka wartość, dlatego jestem gotów do podjęcia tego zobowiązania, prosząc jednocześnie o nieustające wsparcie - dodał mł. bryg. Roman Marekwica.

Nowy Komendant Miejski bielskiej PSP wspomniał również o ochotniczych strażach pożarnych. Jak zauważył, swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął w OSP Iłownica. - Znamy się od wielu lat i dobrze współpracujemy. Miejcie pewność, że to się nie zmieni. Doskonale wie, jak ważnym partnerem dla PSP w budowaniu bezpieczeństwa są ochotnicze straże pożarne. Jednocześnie dziękuję za dotychczasową współpracę i liczę na jej rozwój na nowym poziomie - podkreślił.

Mł. bryg. Roman Marekwica, który do tej pory był Zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej, to 43-letni bielszczanin, doświadczony strażak z wieloletnim stażem. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 2000 roku, jako kadet w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły z dniem 1 lipca 2002 roku podjął służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej na stanowisku starszego ratownika.

Od początku związany był ze służbą w jednostce ratowniczo - gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej, awansując w tej komórce organizacyjnej na kolejne stanowiska w hierarchii zawodowej. Z dniem 1 stycznia 2005 roku objął stanowisko dowódcy zastępu, następnie 1 października 2009 roku został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji. 1 lipca 2011 roku został mianowany na zastępcę dowódcy zmiany, a następnie z dniem 1 lutego 2013r. na stanowisko dowódcy zmiany.

W 2012 roku ukończył studia wyższe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, uzyskując tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Z dniem 1 marca 2017 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP. Od lutego 2020 roku pełnił funkcję dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP nr 1 w Bielsku-Białej, z którego to został powołany z dniem 1 marca 2022 roku na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP.

Pan mł. bryg. Roman Marekwica realizował zadania w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Technicznego od początku ich istnienia w Bielsku-Białej.

Wielokrotnie brał udział i kierował działaniami podczas akcji ratowniczo - gaśniczych. Największe z nich, to między innymi akcja ratownicza po katastrofie budowlanej w Szczyrku w 2019 roku - wybuch gazu, w 2010 roku usuwanie skutków powodzi na terenach Bielska-Białej oraz przyległych gmin, pożar hal magazynowych w Bielsku-Białej w 2005 roku.

Jest odznaczony m. in. Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej - 2019 roku, Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa - 2012 roku, Medalem za Zasługi dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego - 2015 roku, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego - 2021 roku.

Nowe wozy dla strażaków - 31.01.2023 · fot. sid / bielsko.info


Nowe wozy dla strażakówPodczas wtorkowej uroczystości został przekazany nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/63 Renault. Samochód o wartości 1 236 150 zł został sfinansowany ze środków z funduszy ustawy modernizacyjnej, dotacji z Urzędu Miasta w Bielsku-Białej oraz dotacji ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Pojazd został wyposażony między innymi w zbiornik wody o pojemności 9000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 900 litrów, autopompę o wydajności 6300 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, linię szybkiego natarcia z prądownicą typu Turbo wraz z nakładką do podawania piany. Na pojeździe znajduje się pneumatycznie rozkładany i składany maszt oświetleniowy oraz wciągarka elektryczna wraz z niezbędnym osprzętem.

Dotychczasowy ciężki samochód Renault Kerax z 2006 roku trafi do OSP Lipnik - oficjalne przekazanie nastąpi również we wtorek, 31 stycznia.

Komenda wzbogaci się o jeszcze jeden samochód - lekki samochód rozpoznawczo - ratowniczy SLRR Ford Ranger - JRG nr 1. Finansowanie samochodu - 337 266 zł - zakup lekkich samochodów rozpoznawczo-ratowniczych dla SGRChem-Eko odbyło się w ramach projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap V".Na uroczystości w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej byli obecni poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, a także prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta bielski Andrzej Płonka i samorządowcy z powiatu bielskiego. Mimo wcześniejszych zapowiedzi w uroczystości nie wzięli udziału ministrowie Grzegorz Puda oraz Stanisław Szwed.

mp, sid / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.