Reklama

Wiadomości

  • 18 stycznia 2023
  • 22 stycznia 2023
  • wyświetleń: 16784

Nowa atrakcja w naszym regionie! Zamek otwarty dla zwiedzających

Powiat bielski zyskał kolejną atrakcję turystyczną. Chodzi o prywatny zamek w Grodźcu Śląskim, który 18 stycznia został otwarty dla zwiedzających.

Zamek w Grodźcu Śląskim - 06.2022
Zamek w Grodźcu Śląskim - 06.2022 · fot. www.zamkiobronne.pl


Zamek nie ma fundamentów, posadowiony został na skale, a zwiedzający wejdą do piwnic dzięki którym bogacili się ówcześni właściciele obiektu. Będzie tam można zobaczyć m.in. pomieszczenia mieszkalne męskie i kobiece, zbrojownię, bibliotekę, salę rycerską, kuchnię, salkę kartograficzną, zajrzycie nawet do... toalety.

Nowa atrakcja w naszym regionie! Zamek otwarty dla zwiedzających · fot. Powiat bielski


- Kustosz Jacek Proszyk zaskoczy was mnóstwem ciekawostek i niezwykłych opowieści, pokaże prywatne zbiory właściciela zamku przedsiębiorcy Michała Bożka. Jesteśmy dumni, że mamy taką perełkę w naszym powiecie! - podkreślił powiat bielski.

Nowa atrakcja w naszym regionie! Zamek otwarty dla zwiedzających
Nowa atrakcja w naszym regionie! Zamek otwarty dla zwiedzających · fot. Powiat bielski


Jak informuje serwis zamkiobronne.pl, pierwsza wzmianka o Grodźcu pochodzi z 1442 roku choć niektórzy autorzy uważają, że już w XIV wieku istniał tu jakiś gród. W drugiej połowie XVI wieku majątek nabył Maciej Grodecki. Jego synowi Henrykowi zamek zawdzięcza renesansową przebudowę. Pierwotnie zamek w Grodźcu zbudowany na planie prostokąta był dwukondygnacyjny i zwieńczony attyką. Przy swych dłuższych bokach posiadał dwie wieże. Po śmierci Henryka Grodeckiego w 1587 roku zamek często zmienia właścicieli bądź to drogą koligacji rodzinnych, bądź to sprzedaży.- Około roku 1650 nowi właściciele Marklowscy przebudowali go w stylu barokowym. Pod koniec stulecia, kolejny właściciel Karol Jerzy Sobka dobudował jedną kondygnację oraz dwie mniejsze wieże przy krótszych bokach zamku. W XVIII wieku korpus zamku w Grodźcu został wydłużony w kierunku zachodnim, a w następnym stuleciu od strony ogrodu pojawił się schodowy taras. Od frontu dobudowano dwie kolejne wieże. Następnym właścicielem rezydencji był Leopold Gotlib Kalisz. Jego wnuczka Anna Eleonora Zamojska po krótkim okresie wydzierżawienia, w 1884 roku sprzedała zamek fabrykantowi z Białej Franciszkowi Strzygowskiemu. W roku 1927 całą włość wraz z Grodźcem nabył dr Ernest Habicht, były dyrektor departamentu MSZ w Warszawie - dodają autorzy strony.

Po wojnie zamek w Grodźcu wraz z folwarkiem otrzymał Instytut Zootechniczny PAN.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.