Wiadomości

  • 17 stycznia 2023
  • wyświetleń: 527

System identyfikacji wizualnej - logo i co jeszcze?

Materiał partnera:

Zlecenie projektu logo to w praktyce często pierwsze działanie podejmowane na początku działalności firmy. Jako właściciele czy menedżerowie zdajemy sobie sprawę, że logo musi być. Bez logo nie możemy funkcjonować. Czy jednak jest jeszcze coś, co powinniśmy zrobić najpierw, zanim zajmiemy się projektowaniem logo?

system identyfikacji wizualnej


Czy powinniśmy zacząć od stworzenia logo?Stworzenie logo rzeczywiście jest ważne. Jednak nie wszyscy uświadamiają sobie fakt, że logo jest częścią większej całości, jaką jest system identyfikacji wizualnej. Ten system to nic innego jak zbiór trwałych, spójnych i uzupełniających się elementów graficznych, które pozwalają na skuteczną komunikację marki z grupą docelową. Najlepiej, gdy ten system wynika ze strategii marketingu. Dlaczego?

Podobnie, jak budowy domu nie rozpoczynamy od wyboru koloru zasłon w salonie, ale od stworzenia projektu i budowy fundamentów, tak tworzenie marki również powinniśmy odpowiednio zaplanować i wdrażać w odpowiedniej kolejności . Szczególnie, gdy zakładamy długą perspektywę funkcjonowania. Najpierw przeanalizujmy naszą sytuację strategiczną, grupę docelową, otoczenie konkurencyjne. Następnie wykorzystajmy wnioski z analizy do stworzenia planu pozycjonowania marki. Dzięki temu będziemy między innymi wiedzieć, jakie cechy ma mieć nasza marka, co z kolei pozwoli nam lepiej dobrać parametry systemu identyfikacji wizualnej. Ta kolejność działań pozwoli nam świadomie podjąć decyzję, w którym kierunku ma podążać nasza marka tak, aby jak najskuteczniej zaistnieć w świadomości naszej grupy docelowej.

W jakim celu tworzymy system identyfikacji wizualnej?Dobrze zbudowany system identyfikacji wizualnej pozwala pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji i przeniknąć do świadomości grupy docelowej poprzez wzmacnianie pozytywnych skojarzeń z marką. Powtarzalne, spójne interakcje z potencjalnymi Klientami nie tylko niwelują wpływ naturalnego mechanizmu awersji do zmiany1, lecz dodatkowo zwiększają znajomość marki i wpływają prokonwersyjnie. Bardzo istotne jest skupienie wysiłków na pozytywnych skojarzeniach i unikanie wszelkich konotacji negatywnych.

System identyfikacji wizualnej - co oprócz logo?Podstawowy zakres systemu identyfikacji wizualnej składa się z następujących 3 elementów:

  • logo i uproszczona księga znaku (uproszczony brandbook), zawierająca między innymi warianty logo, określenie obszaru ochronnego logo,
  • paleta kolorów,
  • wybrane czcionki i sposób ich użycia (typografia).


W dalszej kolejności system identyfikacji wizualnej możemy rozszerzyć o:

  • rozszerzony zakres księgi znaku (pełny brandbook), między innymi o przypadki użycia logo z innymi elementami oraz określenie przypadków, jak nie używać logo,
  • graficzny motyw przewodni (key visual), używany jako znak rozpoznawczy marki (oprócz logo) w komunikacji wizualnej,
  • kształty i inne powtarzalne elementy graficzne oraz przykłady ich użycia, np. w internecie, w prezentacjach, na elementach drukowanych.


System identyfikacji wizualnej - podsumowanieO systemie identyfikacji wizualnej powinniśmy zacząć myśleć na początkowym etapie budowania marki. Ważne jest, aby identyfikacja wizualna wypływała ze strategii marki i komunikacji. Spójny, konsekwentny i powtarzalny przekaz wpływa na zwiększenie świadomości marki, co przekłada się na sprzedaż.

Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem strategii oraz systemu identyfikacji wizualnej dla własnej marki, nie możesz trafić lepiej. W pro-digi.marketing chętnie Ci pomożemy przechodząc wspólnie z Tobą ścieżkę od koncepcji do wdrożenia, a także wesprzemy Cię w działaniach operacyjnych. Korzystamy z 17 latach doświadczeń zdobytych na rynku telekomunikacyjnym, bankowym, ubezpieczeniowym i tworzenia rozwiązań IT, a także na pracy z istniejącymi i nowymi markami. Diagnozujemy indywidualne wyzwania i projektujemy rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Elastycznie tworzymy zespół ekspercki w zakresie wymaganym w ramach projektu tak, aby dostarczyć rozwiązanie szyte na miarę. Zapraszamy do współpracy.

Przypisy1 Podcast „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, Psychologia marketingu - jak identyfikacja wizualna wiąże się z marketingiem?