Reklama

Wiadomości

  • 15 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1568

BBTH upamiętni 300. rocznicę nadania praw miejskich Białej

9 stycznia 2023 roku przypada 300-letnia rocznica uzyskania praw miejskich przez młodszą siostrę naszego dwumiasta Białą. Wydarzenie to na trwałe zmieniło historię oraz miało niemały wpływ na dalsze życie i rozwój mieszkańców i regionu. Z niewielkiej osady rzemieślniczej położonej w granicach Lipnika wyrosło w kolejnych wiekach miasto o znaczącym potencjale gospodarczym i kulturalnym.

Projekty tablic wykonane przez dr Ewę Janoszek · fot. Dr Ewa Janoszek


W związku z rokiem jubileuszowym Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne podjęło inicjatywę upamiętnienia tego wydarzenia.

- Zostały przygotowane przez p. dr Ewę Janoszek propozycje tablicy pamiątkowej, którą pragnęlibyśmy wmurować na froncie jednej z kamienic na odnowionym pl. Wojska Polskiego. Tekst na tablicę opracował p. dr Jerzy Polak. Pragnęlibyśmy również wzorem ubiegłego roku zorganizować panel historyczny poświęcony miastu Biała, który to podobnie jak debata o „Domu Polskim” (zorganizowana w 2022r.) przybliżyłaby mieszkańcom historię naszego miasta i regionu oraz pozwoliłaby poznać okoliczności, w jakich Biała otrzymała status miasta - wyjaśnia dr Maciej Bujakowski, prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Ponadto Towarzystwo przygotowało publikację, która jest zbiór artykułów poświęconych Białe, autorstwa osób związanych z Bielsko-Bialskim Towarzystwem Historycznym. Znajdują się tam opracowania poruszające aspekty z różnych dziedzin życia miasta i jego mieszkańców na przestrzeni trzystu lat.

- Chcielibyśmy również w zorganizować dla placówek Miejskiego Domu Kultury zlokalizowanych w różnych dzielnicach spotkania dla mieszkańców, gdzie nasi historycy przybliżyliby problematykę tamtego wydarzenia - dodaje dr Bujakowski.

- Cieszy nas informacja jaką otrzymaliśmy końcem zeszłego roku, że zaplanowane przez nas wydarzenia zostały objęte patronatem honorowym przez Pana Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Mamy nadzieję, że wszystkie zaplanowane wydarzenia zostaną zrealizowane w czasie obchodów dni Bielska-Białej - podsumowuje prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

mp / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.