Wiadomości

  • 8 stycznia 2023
  • 9 stycznia 2023
  • wyświetleń: 4554

[ZDJĘCIA] Kolej linowa na Szyndzielni obchodzi 70. urodziny!

Historia kolei linowej na Szyndzielnię zaczyna się 21 grudnia 1953 roku - to wtedy przewiozła swoich pierwszych pasażerów. W tym dniu na szczyt wjechało nią ponad 2 tys. osób. Była to pierwsza w powojennej Polsce nowa inwestycja w tej dziedzinie. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Kolej linowa na Szyndzielni obchodzi 70. urodziny - historyczne zdjęcia · fot. Kolej Linowa Szyndzielnia


Kolej została wybudowana przez Polskie Koleje Linowe i prezentowała nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne w dziedzinie transportu linowego systemu firmy „Brüder Girak”. To ta austriacka firma opracowała dokumentację, dostarczyła konstrukcje podpór wraz z osprzętem, kompletne urządzenia mechaniczne i elektryczne, tabor, liny oraz objęła kierownictwo montażu.

Powstała jednoodcinkowa kolej dwulinowa z wagonami wyprzęganymi w ruchu okrężnym. Dolna stacja kolei była stacją napinającą dla lin nośnych i napędowej, górna zaś była kotwiczną dla tych lin. Mechanizm napędowy znajdował się na górnej stacji, stąd konieczna była tam stała obecność pracownika kolei.
Kolej Linowa Szyndzielnia dysponowała 35 czteroosobowymi wagonikami i przewoziła do 300 osób na godzinę z prędkością 2,6 m/s.

Przejazd koleją na trasie o długości 1920 m trwał ok. 12 min. Na trasie znajdowało się tylko 6 kratowych podpór, których wysokość wynosiła od 8 do 14 m. Wagony pierwszej generacji dostarczone przez firmę „Brüder Girak” kursowały na kolei w latach 1953-1965.

Kolejne fakty i inne ciekawe wydarzenia historyczne dotyczące Kolei Linowej będą ukazywały się w kolejnych postach na Facebooku kolei: https://www.facebook.com/KolejLinowaSzyndzielnia/

---

Godziny kursowania Kolei Linowej na Szyndzielni:

  • Poniedziałek 10:00-17:30
  • Wtorek - Sobota 9:00-17:30
  • Niedziela i święta 9:00-17:30.

ar / bielsko.info

źródło: Kolej Linowa Szyndzielnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj