Wiadomości

  • 6 stycznia 2023
  • wyświetleń: 549

Kolagen - co to jest i do czego służy

Materiał partnera:

Kolagen to substancja, która przez wielu specjalistów jest uważana za bardzo istotny czynnik, który w ogromnym stopniu wpływa na dobry kondycję ludzkiego organizmu.

kolagen wlasciwosci


Właściwości kolagenu wiążą się z jego występowaniem w skórze, a co za tym idzie, białko jest odpowiedzialne za wygląd, jędrność i sprężystość tego narządu. Okazuje się jednak, że pozytywne właściwości kolagenu wykraczają znacznie dalej. Można nawet wskazać, że jest on odpowiedzialny za poprawną pracę całego organizmu. Poszczególne narządy mogą bowiem skutecznie pracować, jeśli są integralne pod kątem budowy. A właśnie taką właściwość zapewnia im kolagen, który jest niezbędnym białkiem dla organizmu człowieka. Czym jest zatem kolagen i w jaki sposób warto go suplementować? Do czego on służy i dlaczego jeden kolagen może być słabszy od drugiego? Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Czym dokładnie jest kolagen?Kolagen to po prostu białko, które znajduje się w ciele człowieka. Nie jest to jednak zwykła struktura, ponieważ jego rola jest niebagatelna, jeśli chodzi o wpływ na działanie poszczególnych narządów. Kolagen to budulec kości, stawów, skóry i tkanki łącznej. Jest jednym z najważniejszych składników, który decyduje o jędrności i właściwej kondycji skóry. Jego braki są w zasadzie bardzo szybko widoczne. Skóra staje się bardziej wiotka, mniej sprężysta i wygląda generalnie gorzej, niż gdy jest wystarczająco nasycona kolagenem. W sensie technicznym, kolagen to białko strukturalne. Jest więc ważnym składnikiem budulcowym, który pomaga zachować integralność poszczególnych chrząstek w ciele. To białko najpowszechniej występujące w ludzkim organizmie. Może stanowić nawet 1/3 wszystkich białek, które budują człowieka. Kolagen jest zbudowany z wielu aminokwasów, dzięki którym zyskuje tak pożądane właściwości. Dzięki połączeniu wielu związków chemicznych, kolagen cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, optymalną rozciągliwością i niełamliwością. Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od obszaru występowania w ciele, kolagen będzie miał nieco inną charakterystykę. Motyw przewodni jest jednak dosyć prosty - to białko, które można porównać do rusztowania.

Właściwości kolagenu - dlaczego warto go dostarczać?Wraz z upływem lat, ilość kolagenu w ludzkich tkankach ulega zmniejszeniu. W pewnym momencie należy go suplementować, tak aby zachować integralność strukturalną poszczególnych narządów. W badaniach wykazano, iż jego dostarczanie wraz z pożywieniem i suplementami przyczynia się do poprawienia procesu syntezy. Oznacza to, że przyjmowany kolagen jest w stanie skutecznie uzupełnić ubytki i poprawić kondycję skóry, kości i tkanek łącznych. To szczególnie istotna kwestia dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju zwyrodnieniami. Osłabienie kondycji stawów oraz kości może być wywołane zbyt małą podażą kolagenu w diecie. Wykazano, że już od około 25 roku życia udział kolagenu znacząco spada. Poziom pikuje w dół w momencie osiągnięcia ok. 55 roku życia. Kilka lat później kolagen przestaje być syntezowany, a dodatkowe procesy, które wówczas zachodzą w ciele, przyczyniają się do powstawania wielu problemów związanych z kondycją tkanek. Niedobory kolagenu skutkują szybszym starzeniem się skóry i większą podatnością na różnego rodzaju kontuzje mechaniczne. Istotne jest zatem, aby w pewnym momencie włączyć większą ilość tego składnika do diety. Musi być to oczywiście poprzedzone konsultacją ze specjalistą, który doradzi w jaki sposób najlepiej dostarczać ten związek.

Rodzaje kolagenu - jaki jest najmocniejszy kolagen dla człowieka?Naukowcy wyróżnili ponad 20 różnych rodzajów białek kolagenowych. Mają one zmienną strukturę i różnią się od siebie, m.in. w zależności od miejsca gromadzenia się w ciele. Oznacza to, że kolagen na stawy będzie czymś innym, niż kolagen na skórę. Przykładowo, typ X kolagenu współdziała z typem II budując tkankę chrzęstną. Z kolei typ V to kolagen śródmiąższowy, który stanowi dodatek do kolagenu typu I budującego np. ścięgna i kości. Składnik ten jest przyjmowany wraz z pożywieniem. Współczesna dieta człowieka jest jednak dosyć zubożona, co zaś generuje problemy związane z niedostateczną ilością kolagenu w jadłospisie. Można dostarczać ten składnik m.in. wraz z pokarmami odzwierzęcymi. Okazuje się jednak, że wraz z wiekiem popyt na kolagen jest zbyt duży w stosunku do realnych potrzeb organizmu. Specjaliści podkreślają, że jednym z najlepszych działań związanych z uzupełnianiem niedoborów tego związku jest przyjmowanie preparatów suplementacyjnych. Mowa choćby o produktach, które posiadają wysokojakościowy kolagen rybi lub inny kolagen naturalny. Wśród niektórych wartościowych rodzajów tego związku wyróżnia się także kolagen morski, często uzupełniany także innymi dodatkami w postaci kwasu hialuronowego lub witaminy C.

Jaki kolagen wybrać? Działanie, opinie i efektyWśród produktów dostępnych w sklepach i aptekach możemy spotkać m.in. kolagen na kolana, na stawy, na skórę. Występuje także podział ze względu na to, z czego jest pozyskiwany. Z tego też względu na półkach pojawiają się preparaty drobiowe, bydlęce, rybie czy wieprzowe. Biorąc pod uwagę charakterystykę poszczególnych produktów, najmocniejszym z nich jest zazwyczaj kolagen rybi. Musi być to jednak produkt, który posiada odpowiednią ilość łatwo przyswajalnych związków. Równie istotne jest to, aby był to preparat wysokojakościowy - pozyskiwany z wartościowych źródeł i przebadany pod kątem rzeczywistego uzupełniania ubytków tego białka. To właśnie kolagen rybi ma najszersze zastosowanie, najlepsze opinie i jest w stanie przynosić realne efekty w postaci większego nasycenia organizmu tym białkiem strukturalnym.