Wiadomości

  • 3 stycznia 2023
  • wyświetleń: 738

Dlaczego przemysł włókienniczy znalazł się w kryzysie?

Materiał partnera:

Przede wszystkim trzeba powiedzieć jedno, iż jeszcze na początku lat 90. przemysł włókienniczy zaliczał się do ważnego sektora polskiej gospodarki. Istniały setki firm, zajmujących się produkcją oraz obróbką tkanin, wytwarzaniem materiał czy działających w branży włókienniczej, sam przemysł w tym aspekcie był dobrze rozwinięty.

przemysł włókienniczy


Najnowsze technologie i procesy w przemyśle mają wpływZastosowanie znajdywały najnowsze technologie, procesy produkcyjne, które wpływały na jakość oraz gatunek wytwarzanych tkanin, oraz materiałów. Może dziwić fakt, że przemysł http://przedsiebiorczosc48h.pl/category/przemysl/ włókienniczy dosyć szybko zaczął upadać, a było to spowodowane sprowadzaniem tkanin, ciuchów i materiałów bezpośrednio ze wschodniej granicy, zwłaszcza z rynków azjatyckich. Problemem okazały się tutaj dużo niższe ceny, choć o wiele gorsza była jakość materiałów oraz tkanin, podobnie jak ciuchy a przemysł włókienniczy zaczął się rozpadać. Próbowano go jeszcze ratować, poprzez jego restrukturyzację, która jednak po kilku latach, nie przyniosła zamierzonego efektu, brakowało tym bardziej inwestycji w zaplecze techniczne, nawet państwa, które dopiero rozwijały przemysł włókienniczy, zaczęły nas wyprzedzać. Nie jest też żadną tajemnicą, iż przemysł włókienniczy nie był odpowiednio ukierunkowany, na rynek zachodni, choć z jednej strony trafiała tam produkcja, to z czasem okazało się, iż niemal w całości reaguje ona na potrzeby rodzinnego rynku.

Co zrobić, aby ożywić przemysł włókienniczy?Co więc należy zrobić, aby udało się ożywić przemysł włókienniczy? Trzeba się najpierw zastanowić, jak wspierać firmy, które w dalszym stopniu jeszcze istnieją oraz funkcjonują, co należy zrobić, aby i one nie znikły z rynku. Warto też się zastanowić nad tym, czy przemysł włókienniczy ma jakąkolwiek aktualnie rację bytu, chyba że mówimy o niewielkich firmach, które posiadają określony zakres świadczonych usługi i swojej działalności. Nie oznacza to także, iż całkowicie nie istnieje przemysł włókienniczy, a raczej został on na swój sposób zmieniony, zwłaszcza jeżeli idzie o ofertę poszczególnych firm czy zakładów produkcyjnych. Zazwyczaj ich funkcjonowanie, ukierunkowane jest w stronę danego klienta, odbiorcy czy kontrahenta, z którym współpracuje, a nie dostarczaniem swoich produktów materiałowych, tekstylnych w tym tkanin na ogólny rynek. Najbliższe lata, to czas, kiedy trzeba obserwować nie tylko przemysł włókienniczy, ale też warto starać się o to, by nie został on całkowicie zaniedbany.