Wiadomości

  • 2 stycznia 2023
  • 3 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3504

[FOTO] Pijacki Sylwester i Nowy Rok na drogach regionu

Na brak pracy w Sylwestra i Nowy Rok nie narzekali policjanci i strażacy. Na drogach sporo się działo, a w większości przypadków wszystkiemu winny był alkohol. Na pijanych kierowców póki co nie ma bata. Jazda pod wpływem alkoholu to na naszych drogach smutna codzienność.

Zaczęło się od kolizji w Kozach, o której można poczytać tutaj. W sylwestrowy wieczór na ul. Szczyrkowskiej w Bystrej zderzyły się dwa pojazdy. Kierowca Nissana, 48-letni mieszkaniec Mesznej najechał na tył skręcającego w lewo Renault. Odłamki po kolizji uszkodziły jadący z przeciwka samochód. Dwie osoby odniosły obrażenia ciała. Badanie alkomatem wykazało u sprawcy blisko trzy promile alkoholu.

Kraksa w Bystrej - 31.12.2022 · fot. nadesłane przez czytelnika


Spokoju nie było także w Nowy Rok. Tylko w niedzielę bielscy policjanci zatrzymali czterech kierowców na podwójnym gazie. W grudniu tego roku wejdą w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut pijanym kierowcom. Być może te przepisy ukrócą proceder jazdy pod wpływem alkoholu, bowiem można odnieść wrażenie, że obecne kary wcale nie odstraszają niektórych przed jazdą po pijaku.

Nowe przepisy zakładają konfiskatę samochodu - tzw. przepadek samochodu na rzecz skarbu państwa w trzech przypadkach:

  • kierowca będzie prowadził samochód mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy,

  • kierowca spowoduje wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi,

  • kierowca jest recydywistą i po raz kolejny zostanie zatrzymany, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.


Ustawodawca przewidział sytuację, w której pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził. Przepisy zakładają przepadek równowartości samochodu w sytuacji, gdy kierowca prowadzący samochód nie jest jego właścicielem, a np. pożyczył go od kogoś lub wynajmuje. Pijany kierowca w takiej sytuacji straci równowartość samochodu. Brana będzie wartość auta z polisy ubezpieczeniowej lub średnia wartość rynkowa danego modelu. Kierowca nie będzie musiał oddać samochodu w przypadku prowadzenia po alkoholu samochodu służbowego podczas wykonywania czynności zawodowych. Sąd będzie wówczas orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nowy Kodeks karny zwiększa również karę, za spowodowanie ciężkiego wypadku (spowodowanie ciężkich obrażeń ciała lub śmierci). Pijanemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności (obecnie do 12 lat). Kierowca, który po spożyciu alkoholu spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu otrzyma karę minimum 3 lat więzienia, a za spowodowanie śmierci minimum 5 lat.

Zmiany wejdą w życie 13 grudnia 2023.

sid / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wypadki i kolizje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj