bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 grudnia 2022
  • 3 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3913

Nowoczesne urządzenie z Bielska-Białej zrewolucjonizuje kolej?

PKP Energetyka realizuje innowacyjny projekt zapobiegania obladzaniu trakcji z wykorzystaniem automatycznej stacji pogodowej - informuje portal Rynek-kolejowy.pl. Firma ABB, której zakład mieści się w Bielsku-Białej dostarczy kluczowe elementy instalacji, dzięki której będzie można ograniczyć zimowe awarie sieci i opóźnienia pociągów.

Reklama

Nowoczesne urządzenie z Bielska-Białej zrewolucjonizuje kolej?
Nowoczesne urządzenie z Bielska-Białej zrewolucjonizuje kolej? - zdj. ilustracyjne · fot. PKP Energetyka


Jak wyjaśnia portal Rynek-kolejowy.pl, mróz jest często głównym sprawcą awarii sieci trakcyjnej - a konkretnie szadź i lód, które powodują, że nie ma styku między pantografem zainstalowanym na pociągu a trakcją. W takiej sytuacji pociąg przestaje pobierać energię elektryczną i zatrzymuje się.

- Zdarza się to szczególnie w zimowe poranki, kiedy pierwsze pociągi wyjeżdżają na tory po kilku godzinach przerwy w rozkładzie. W takich sytuacjach trakcję odladza się mechanicznie, za pomocą pociągów sieciowych wyposażonych w specjalne urządzenia. To ciężka praca wielu osób w niesprzyjających warunkach - dodaje branżowy serwis.

- Chcemy, aby zapobieganie obladzaniu trakcji mogło odbywać się w sposób zdalny i automatyczny, przy wsparciu systemu, który będzie przewidywać możliwość nagromadzania się szadzi i lodu. Prototypowe rozwiązanie oparte jest na takim sterowaniu wielkością prądu, aby móc podnieść temperaturę na przewodach trakcyjnych bez niepotrzebnych strat energii - mówi w rozmowie z portalem Rynek-kolejowy.pl Marta Wyżykowska, starszy specjalista ds. badań i rozwoju w PKP Energetyka.

Prototyp budowany jest w województwie opolskim, przy podstacji trakcyjnej PT Kostów. Sercem instalacji będzie przekształtnik sterowany Enviline firmy ABB.

- Jego podstawową funkcją jest oczywiście zamiana prądu przemiennego z sieci energetycznej na prąd stały 3kV wykorzystywany przez sieć trakcyjną, ale w tym przypadku przekształtnik ma też dodatkowe zadanie, czyli odpowiednie „dostosowanie” tego prądu do aktualnego stanu przewodu trakcyjnego. Proces odladzania musi być bowiem cały czas kontrolowany jeśli chodzi o parametry prądowo-napięciowe, tym bardziej, że będzie się odbywał w czasie, gdy w pętli nie ma odbiornika energii, jakim jest pociąg - powiedział Rynkowi Kolejowemu Maciej Kordas z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.

Nietypowe urządzenie - bo w technologii tyrystorowej dla sieci 3kV prądu stałego - zostanie wyprodukowane w fabryce ABB w Bielsku-Białej. Dodatkowo przekształtnik będzie wyposażony w układ sterowania oparty na sterowniku AC800. To otwarta platforma zapewniająca dużą moc obliczeniową, co jest istotne z punktu widzenia integracji z innymi, lokalnymi systemami.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.