bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 19 grudnia 2022
  • wyświetleń: 509

Kredyt hipoteczny we frankach - czy to przełom?

Materiał partnera:

Kredyt hipoteczny we frankach to rodzaj zobowiązania finansowego, którego walutą jest szwajcarski frank szwajcarski. Taki kredyt jest najczęściej zaciągany przez osoby planujące zakup nieruchomości za granicą, w szczególności w Szwajcarii. Decydując się na taki kredyt, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

kredyt


Kredyt we frankach - ryzyko kursowePo pierwsze, kredyt hipoteczny we frankach wiąże się z ryzykiem kursowym. Oznacza to, że w przypadku wzrostu kursu franka, raty kredytu będą rosnąć, co może prowadzić do trudności w spłacie zobowiązania. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu we frankach, warto dokładnie przeanalizować sytuację na rynku walutowym i ewentualnie skonsultować się z doradcą finansowym.

Po drugie, kredyt hipoteczny we frankach wiąże się z wyższymi kosztami niż kredyt w polskiej walucie. Wysokość marży oraz oprocentowanie kredytu we frankach jest zwykle wyższe niż w przypadku kredytu w złotówkach, dlatego warto dokładnie porównać oferty różnych banków i wybrać tę najkorzystniejszą.

Po trzecie, w przypadku kredytu hipotecznego we frankach np. w banku BPH istotne jest również ubezpieczenie nieruchomości. W większości przypadków bank wymaga, aby kredytobiorca wykupił ubezpieczenie nieruchomości na wypadek utraty zdolności kredytowej lub śmierci. Taka polisa dodatkowo zabezpiecza interesy banku i pozwala na spokojne spłacanie zobowiązania.

Kolejnym ważnym aspektem kredytu hipotecznego we frankach jest jego długoterminowość. Taki kredyt zwykle jest spłacany przez kilkadziesiąt lat, co oznacza, że zobowiązanie to będzie obciążało finanse kredytobiorcy przez długi okres czasu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu we frankach, warto dobrze przemyśleć swoją sytuację finansową i upewnić się, czy będzie się w stanie regularnie spłacać raty.

Kredyt hipoteczny we frankach wiąże się również z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia. W przypadku kredytu hipotecznego, zabezpieczeniem jest zwykle nieruchomość, na którą jest udzielany kredyt. W przypadku niespłacenia kredytu, bank może dochodzić swoich roszczeń poprzez licytację nieruchomości. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu we frankach, warto dobrze przemyśleć, czy będzie się w stanie spłacać raty i czy nie istnieje ryzyko utraty nieruchomości.

Kredyt hipoteczny we frankach może być również atrakcyjny dla osób, które chcą skorzystać z niższych stóp procentowych obowiązujących w Szwajcarii. W przeciwieństwie do polskiego złotego, szwajcarski frank jest walutą stabilną i niepodatną na wahania kursowe. Dlatego w przypadku kredytu we frankach, ryzyko związane z wzrostem stóp procentowych jest mniejsze, co może przekładać się na niższe koszty kredytu.