bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 19 grudnia 2022
  • wyświetleń: 241

Ile m2 powinno mieć idealne biuro?

Materiał partnera:

Szukasz przestrzeni biurowej? Zastanawiasz się, jakie biuro będzie idealne dla Twojej firmy? To zależy! Wybierając biuro, pod uwagę należy wziąć szereg czynników - lokalizację, wygląd, cenę najmu, ale także jego wielkość, a ta zależna jest od liczby pracowników. Ile metrów kwadratowych powierzchni biurowej naprawdę potrzebujesz? Przeczytaj!

biuroidealne


Czym właściwie jest przestrzeń biurowa?Definicje przestrzeni biurowej można powiązać niejako z miejscem pracy stałej, a ta zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 września 1997 r., określa je jako pomieszczenie, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika, w ciągu doby, przekracza 4 godziny. Miano to pociąga za sobą jednak szereg licznych wymagań. Jakich?

  • Biuro nie powinno być usytuowane poniżej poziomu terenu (np. w suterenie).
  • Biuro musi mieć zapewnione oświetlenie naturalne i sztuczne.
  • W biurze musi być odpowiednia temperatura (nie mniejsza niż 18 st. C).
  • Biuro musi być zabezpieczone przed czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, powinno więc uwzględniać wentylację, zabezpieczenie przed wilgocią, czy hałasem.


Przywołane rozporządzenie określa ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, które spoczywają na pracodawcy. Przestrzeń w miejscu pracy powinna być dostosowana do pracowników, tak by mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki bez narażenia zdrowia i życia. Zespół musi mieć do dyspozycji wystarczająco dużo miejsca, ale też odpowiednie warunki i… metraż!

Metry na osobęCzy metraż przestrzeni biurowej jest regulowany w polskim prawie? Zdecydowanie tak - to, ile metrów kwadratowych powierzchni biurowej przypada na pracownika, zależy od przepisów BHP. Polskie przepisy mówią o tym, że na jedną osobę musi przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych objętości całego pomieszczenia oraz co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej powierzchni podłogi. Co oznacza, że podłoga jest wolna? Tak przestrzeń nie jest zagospodarowana w żaden sposób i nie znajdują się na niej urządzenia, czy sprzęt biurowy.

Jak sprawa metrażu wygląda w przypadku jednopokojowego biura? W branży przyjmuje się, że w przypadku takiego rodzaju biura należy liczyć około 6 m kwadratowych na osobę. Jeśli jednak biuro wzbogacone jest o przestrzeń wspólną - korytarz, kuchnię, czy inne pomieszczenia socjalne, na jedną osobę należy przyjąć około 7-10 m kwadratowych powierzchni.

Powierzchnie biurowe Tychy - ergonomiczne, komfortowe, a przede wszystkim w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb pracownika! Atrion Tychy to definicja biura idealnego!