Wiadomości

  • 16 grudnia 2022
  • wyświetleń: 594

Mostki termiczne - jak ich uniknąć?

Materiał partnera:

Mostki termiczne na elewacji lub poddaszu to zmora wielu niewyspecjalizowanych firm remontowo-budowlanych, gdyż nie znają sposobów ich uniknięcia, jak i prywatnych inwestorów, którzy nie są świadomi ich wpływu na wysokość miesięcznych rachunków za ogrzewanie. A te, jak się okazuje, potrafią być bardzo duże. Podstawowym czynnikiem wpływającym na częstotliwość występowania mostków termicznych jest oczywiście rodzaj zastosowanej termoizolacji, która powinna odpowiadać wymaganiom stawianym przez konkretny obiekt. To niepożądane zjawisko tak naprawdę da się całkowicie zlikwidować, uzyskując w ten sposób w zasadzie zupełną szczelność i ograniczoną do minimum ucieczkę ciepła z budynku. Przejdźmy jednak przez ten stosunkowo trudny temat po kolei.

mostki termiczne
fot. freepik.com


Czym są mostki termiczne i jakie są powody ich występowania?Mostki termiczne to niepożądane zjawiska w postaci miejsc ze zmniejszonym oporem cieplnym, przez które może uciekać powietrze ogrzane przez wewnętrzne źródła ciepła, np. ogrzewanie podłogowe lub konwekcyjne, a do środka może dostawać się powietrze z zewnątrz. Mostki termiczne na poddaszu, czy elewacji są w zasadzie nie do wyeliminowania, profesjonalna firma remontowo-budowlana powinna jednak jak najbardziej ograniczyć ich występowanie i sprawić, aby - jeśli już się pojawią - wpływały na temperaturę panującą we wnętrzu w marginalny sposób lub nie wywoływały praktycznie żadnej zmiany, którą dałoby się wyczuć w rachunkach.

Skutki mostków termicznych istotne z punktu widzenia domownikówSkutki występowania wielu mostków termicznych w obrębie danego budynku są bardzo rozległe, widoczne i odczuwalne, dlatego tak istotne jest ich uniknięcie i zredukowanie do minimum. Przede wszystkim mostki mogą wpływać na:

  • Podniesienie rachunków - ucieczka ogrzanego powietrza na zewnątrz oraz jego wymiana na powietrze zewnętrzne tak naprawdę może kosztować domowników nawet kilkaset złotych wyższy rachunek roczny za ogrzewanie. Straty ciepła są bardzo kosztowne, szczególnie w przypadku stale rosnących cen ogrzewania.
  • Ryzyko zwiększonej wilgoci - niestety, ale zwiększona wilgoć oraz idąca za tym kondensacja pary wodnej może wpływać na zagrzybienie - najpierw miejsca występowania mostków termicznych, a później całego pomieszczenia domu lub mieszkania.


Balkon - winowajca wielu kłopotliwych mostków termicznychW wielu przypadkach za największe mostki termiczne odpowiadają balkony, które przerywają izolację termiczną i mogą - w rękach nieodpowiednich fachowców - stać się podstawowym czynnikiem wpływającym na niekorzystne skutki występowania mostków cieplnych. Płyta balkonowa zawsze powinna być odizolowana za pomocą styropianu zarówno od spodniej, jak i górnej części całej płyty balkonowej. Najlepiej po minimum 5 cm z obu stron, lepiej jednak zwiększyć tę wartość nawet do 10 cm na stronę.

Inne elementy konstrukcji budynku narażone na powstawanie mostków termicznychNa powstawanie mostków termicznych narażone są także piwnice, wieńce i nadproża. Liczy się także sam sposób wykonania całej konstrukcji. Każdy element izolacji powinien ściśle przylegać do kolejnego, aby ograniczyć do minimum puste przestrzenie znajdujące się pomiędzy nimi - to bowiem mostki termiczne. Ponadto należy je ze sobą dodatkowo połączyć, wykorzystując np. metodę krawędziowo-punktową. Czasami jednak niezbędna okaże się pianka poliuretanowa, która ściśle przykrywa wszelkiego typu szczeliny oraz otwory.

Tak czy inaczej - zwróć uwagę na pochodzenie samego materiału. Niektóre styropianowe płyty mogą obniżyć ryzyko powstawania mostków termicznych nawet o 20% jak w przypadku np. Swisspor Lamba Mega White.