bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1817

[FOTO] Ciekawe zjawisko optyczne widziane ze Skrzycznego

Jednemu z naszych czytelników udało się sfotografować ciekawe zjawisko optyczne. Chodzi o zjawisko halo - lub inaczej "tarcza słoneczna" - które zauważył w środę, 14 grudnia na Skrzycznem w Beskidzie Śląskim.

Reklama

Zjawisko halo sfotografowane 14 grudnia
Zjawisko halo sfotografowane 14 grudnia · fot. spory_wildlife_photography


Jak możemy przeczytać na stronie internetowej naukowiec.org, "halo to piękne i dość częste zjawisko optyczno-meteorologiczne, które możemy zaobserwować czasem wokół Słońca bądź Księżyca. Większość halo pojawia się jako jasne, białe pierścienie światła, ale w niektórych przypadkach rozproszenie światła sprawia, że halo mają kolor tęczy (czerwony wewnątrz i fioletowy na zewnątrz)".

- Halo powstaje, gdy światło słońca bądź księżyca załamuje się przez kryształki lodu znajdujące się w cienkich chmurach piętra wysokiego (chmurach pierzastych - cirrus lub cirrostratus) lub we mgle lodowej. Fakt występowania kryształków lodu o różnych kształtach jak również wielorakich możliwości ich ustawień i skorelowania w przestrzeni sprawia, że możemy oglądać wiele efektów halo - dodaje autor strony.

- Halo jest wyjątkowym zjawiskiem, które może być obserwowane na każdej szerokości geograficznej oraz o każdej porze dnia lub nocy. Jego obraz i zasięg różnią się w zależności od miejsca obserwacji oraz od rozmiaru chmury rozpraszającej światło - podsumowuje naukowiec.org.

Za przesłanie zdjęcia dziękujemy Mateuszowi Sporyszowi z spory_wildlife_photography.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.