Wiadomości

  • 8 grudnia 2022
  • 11 grudnia 2022
  • wyświetleń: 6355

Gipsowa żaba stanęła na pl. Wojska Polskiego. Flecista gra na stojąco

Gipsową makietę żaby w skali 1:1 zaprezentowano na placu Wojska Polskiego. Grający na flecie płaz, to jedna z dwóch żabich postaci, które docelowo wykonane z brązu, upiększą to miejsce.

Makieta żaby pl. Wojska Polskiego
Prezentacja makiety to jeden z etapów powstawania docelowych rzeźb. · fot. MZD Bielsko-Biała


Żaby w oczywisty sposób nawiązują do tych, które od początku zdobią przyległą do placu secesyjną kamienicę - zwaną zresztą „Pod Żabami”. Pierwszą gipsową makietę żaby przywiózł do Bielska-Białej jej twórca, poznański artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa.

Prezentacja makiety to jeden z etapów powstawania docelowych rzeźb. Pracownicy miejskich służb odpowiedzialni za inwestycję na placu Wojska Polskiego wraz z zastępcą prezydenta miasta Przemysławem Kamińskim mogli skonsultować z rzeźbiarzem szczegóły związane z posadowieniem figur i detalami ich wyglądu.

Makieta żaby pl. Wojska Polskiego
fot. MZD Bielsko-Biała


Żaby zostaną zainstalowane w narożnikach powstającej na placu fontanny. Pokazany dziś żabi flecista będzie występował na stojąco, podpierając jedną z płetwiastych nóg o niewielką beczkę. Baryłeczka to element zaczerpnięty z oryginalnej płaskorzeźby zdobiącej kamienicę „Pod Żabami”. Element przy okazji ułatwia stabilne mocowanie rzeźby do podłoża.

Makieta żaby pl. Wojska Polskiego
fot. MZD Bielsko-Biała


Druga żaba, której makieta jeszcze powstaje, zasiądzie na krawędzi fontanny, a w łapce trzymać będzie parasol. Po zatwierdzeniu ostatecznego wyglądu makiet, poznański artysta będzie mógł przystąpić do tworzenia docelowych żabich figur odlanych z brązu.

Efekt końcowy mieszkańcy zobaczą podczas uroczystego otwarcia placu.

Makieta żaby pl. Wojska Polskiego
Twórca gipsowych makiet, Grzegorz Godawa - artysta z Poznania · fot. MZD Bielsko-Biała

sid / bielsko.info

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.