bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1370

Frans Timmermans o unijnych milionach złotych dla Bielska-Białej

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w trakcie swojej wizyty w województwie śląskim poinformował, że Komisja Europejska odblokowała pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji obszarów górniczych. Miliony złotych trafią także do Bielska-Białej.

Reklama

Frans Timmermans o unijnych milionach złotych dla Bielska-Białej
Frans Timmermans o unijnych milionach złotych dla Bielska-Białej · fot. Facebook / Jarosław Klimaszewski - Prezydent Biels


5 grudnia wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wziął udział w konferencji na Stadionie Śląskim w Chorzowie i w Śląskim Festiwalu Nauki. Przywiózł informację, że Komisja Europejska odblokowała pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji obszarów górniczych.

- To środki na transformację w kierunku przemysłów wysokiej techniki, wysokiej specjalizacji. Te wszystkie plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów. To pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnych społeczności. Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji polegającej na wychodzeniu z epoki węgla, nikt nie zostanie sam, każdy musi odnieść sukces - mówił w czasie konferencji prasowej w Chorzowie Frans Timmermans.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej wraz z samorządowcami miast i gmin górniczych wziął udział w spotkaniu przy okrągłym stole dotyczącym regionów górniczych. Bielsko-Białą podczas tego spotkania reprezentował prezydent Jarosław Klimaszewski.

Frans Timmermans o unijnych milionach złotych dla Bielska-Białej
Frans Timmermans o unijnych milionach złotych dla Bielska-Białej · fot. Facebook / Jarosław Klimaszewski - Prezydent Biels


- Wiceprzewodniczący KE przywiózł bardzo dobrą dla nas informację: EU REGIO Poland Komisja Europejska w Polsce zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Ponad 5 mld euro trafi do regionu, w tym 2,2 mld euro na plan sprawiedliwej transformacji - poinformował prezydent Jarosław Klimaszewski.

- To bardzo dobre narzędzie, by przyspieszyć proces transformacji energetycznej, a województwo śląskie będzie jego największym beneficjentem. Czas uniezależnić się od paliw kopalnych i ten proces nabiera dziś nowego wymiaru, także dzięki tej wizycie. Nie boimy się zmian, to dla nas wyzwanie, ale przede wszystkim ogromna szansa i chcemy ją wspólnie wykorzystać - dodał J. Klimaszewski.

Miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji obszarów górniczych trafią także do Bielska-Białej. Miasto jako stolica subregionu południowego województwa śląskiego skorzysta na tym, że w regionie działają kopalnie i zamieszkują go górnicy. Pieniądze z programu trafią do samorządu oraz w formie dotacji dla przedsiębiorców. O tym, jakie to środki i kogo zasilą, napiszemy, gdy pojawią się pierwsze transze.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.