Wiadomości

  • 4 grudnia 2022
  • 6 grudnia 2022
  • wyświetleń: 70300

Ustroń pogrążony w żałobie. Koniec akcji ratowniczej. Nie żyją 2 osoby!

4 grudnia 2019 roku w Szczyrku w wybuchu gazu zginęła ośmioosobowa rodzina. W rocznicę tej tragedii dotarły do nas fatalne informacje z pobliskiego Ustronia. Około godziny 10.00 eksplodował i stanął w ogniu dom jednorodzinny w dzielnicy Polana (ul. Polańska). Spod gruzów wydobyto trzy osoby. Do szpitala została przewieziona 51-letnia kobieta. Niestety, dwóch mężczyzn w wieku 60 i 65 lat nie przeżyło wybuchu.

Akcja ratownicza w Ustroniu - 4.12.2022 · fot. asp. Damian Golański - KW PSP w Katowicach


Na miejscu pracowały liczne zastępy straży pożarnej ze Śląska Cieszyńskiego. Zadysponowano posiłki m.in. z Bielska-Białej. Dąbrowy Górniczej i Jastrzębia-Zdroju (Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza). Na miejsce zdarzenia przyjechał Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła, Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski wraz z zastępcą st. bryg. Mirosławem Synowcem oraz Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.

W trudnych działaniach ratowniczych, które w pewnym momencie zostały przerwane przez kolejny wybuch, uczestniczyło blisko 150 strażaków. Ich działania wspierała grupa blisko 40 policjantów, w tym specjalistów z Zespołu do spraw Katastrof Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, kryminalnych i z pionu prewencji cieszyńskiej komendy oraz mundurowych z katowickiego oddziału prewencji. Podczas poszukiwań wykorzystywany był ciężki sprzęt ratowniczy, drony, kamery termowizyjne oraz psy ratownicze.

Około godziny 11.20 wpłynęła do nas nieoficjalna informacja, że strażakom udało się wydobyć spod gruzów jedną osobę, która została przewieziona do szpitala. Udało się potwierdzić te doniesienia. Jak się okazało, spod gruzów wydobyto mężczyznę - był przytomny, miał uraz głowy. Niestety to była jedyna dobra informacja. Kilka godzin później spod gruzów wydobyto dwa ciała. - Ustroń jest od dziś pogrążony w bólu i żałobie - mówi Przemysław Korcz, Burmistrz Ustronia.

Akcja ratownicza w Ustroniu - 4.12.2022 · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


Kolejny wybuch i śledztwo

Jak już informowaliśmy, w trakcie działań doszło do ponownego wybuchu, w efekcie czego ratownicy musieli się ewakuować z miejsca zdarzenia. Po opanowaniu sytuacji przystąpiono do ponownych działań ratowniczych.

- To była potężna eksplozja słyszana w różnych częściach Ustronia. Od razu wiedziałam, że coś złego się stało. Rano przy śniadaniu wspominaliśmy to, co stało się w Szczyrku. Wszyscy jesteśmy w szoku - mówi mieszkanka Ustronia, która mieszka ok. 500m w linii prostej od miejsca zdarzenia.

Obecni na miejscu tragedii policjanci, kierowani przez Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie mł. insp. Arkadiusza Blocha, zabezpieczali miejsce zdarzenia, ustalali okoliczności zdarzenia oraz rozmawiali ze świadkami. Wszystkie czynności na miejscu nadzorował Prokurator Rejonowy. Mundurowi zabezpieczali ślady, które pomogą w wyjaśnieniu przebiegu tego zdarzenia. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy jest przez śledczych szczegółowo analizowany. Czynności na miejscu zdarzenia trwały do późnych godzin nocnych. 

Na poniedziałek zaplanowane są dalsze czynności procesowe, w tym z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Śledztwo w tej sprawie prowadzi cieszyńska Prokuratura.

Wybuch w Ustroniu - 4.12.2022
Wybuch w Ustroniu - 4.12.2022 · fot. nadesłane przez czytelnika / Tomasz


Wybuch w Ustroniu - 4.12.2022
Wybuch w Ustroniu - 4.12.2022 · fot. OSP Ustroń
Loading...


Loading...To nie koniec złych informacji. Strażacy z lokalnej jednostki OSP Ochaby jadący do akcji na ul. Polańskiej mieli groźną kolizję. Na skrzyżowaniu DW941 (tzw. Wiślanka) z ul. Skoczowską, wóz straży pożarnej zderzył się z cywilnym samochodem osobowym. Wstępnie wiadomo, że nie ma osób poważnie rannych. W tym miejscu jeszcze przez jakiś czas mogą występować utrudnienia w ruchu. Więcej na ten temat możecie przeczytać na portalu Bielskie Drogi.

sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.