Wiadomości

 • 2 grudnia 2022
 • wyświetleń: 8345

Praca Bielsko-Biała: w jakim zawodzie szybko znajdziesz pracę?

Materiał partnera:

Bielsko-Biała to nowoczesny ośrodek przemysłowo-handlowy, będący jednym z popularniejszych regionów inwestycyjnych w naszym kraju. Miasto jest chętnie wybieranym kierunkiem do prowadzenia biznesu, docenianym zarówno przez polskich, jak i zagranicznych inwestorów.

poszukiwaniepracybielsko biala


Położone blisko przejścia granicznego, stanowi niezwykle ważny węzeł komunikacyjny Śląska. Interesuje Cię praca Bielsko-Biała? Sprawdź, jakie masz szanse na zatrudnienie i gdzie możliwa jest praca w Bielsku-Białej od zaraz.

Bezrobocie w Bielsku-BiałejStopa bezrobocia jest wielkością statystyczną opisującą nasilenie zjawiska bezrobocia w danej populacji. Stanowi stosunek liczby osób bezrobotnych, które zarejestrowane są w powiatowych urzędach pracy, do ludności aktywnej ekonomicznie. Jest bez wątpienia jednym z podstawowych i najważniejszych wskaźników informujących o kondycji rynku pracy w danym regionie. A jak wygląda to w przypadku Bielska-Białej? Czy sytuacja na lokalnym rynku pracy i bezrobocie Bielsko-Biała pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość? Jakie szanse zatrudnienia mają osoby zainteresowane wakatem w Bielsku-Białej czy okolicach?

Bielsko-Biała bez wątpienia słynie z niskiej stopy bezrobocia. Dla mieszkańców miasta i pracowników szukających nowego miejsca do osiedlenia się, wydaje się być niezwykle obiecującym kierunkiem. Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w Bielsku-Białej na dzień 31.10.2022 roku wyniosła zaledwie 1,7 proc. Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto zestawić tę wartość z poziomem bezrobocia w kraju czy chociażby całym województwie śląskim. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła wówczas 5,1 proc., przy czym na terenie województwa śląskiego kształtowała się ona na poziomie 3,7 proc. Co najciekawsze - to właśnie Bielsko-Biała jest jednym z miast mogących pochwalić się najniższym bezrobociem w całym regionie.

To wszystko każe sądzić, że praca Bielsko-Biała jest naprawdę łatwo dostępna, a lokalni przedsiębiorcy szukają nowych pracowników. Potwierdzeniem tych słów może być chociażby fakt, że w samym październiku 2022 roku Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej odnotował 686 wolnych miejsc pracy. Wśród nich pojawiły się także oferty pracy w Bielsku-Białej dla osób z niepełnosprawnością (13 ofert pracy). Co więcej - Urząd Pracy w Bielsku-Białej, w październiku 2022 roku, odnotował spadek w ewidencji liczby bezrobotnych o 21 osób w stosunku do września 2022 roku.

Jakie umiejętności są ważne dla pracodawców w Bielsku-Białej?Bielski rynek pracy wydaje się być naprawdę perspektywicznym miejscem umożliwiającym rozwój kariery zawodowej. Po jednej stronie mamy kandydatów zainteresowanych takimi zagadnieniami jak: praca jednozmianowa - Bielsko-Biała, praca Bielsko-Biała i okolice czy chociażby praca od 8 do 16 Bielsko-Biała. Po przeciwnej stronie stoją jednak pracodawcy, którzy choć mogą być odpowiedzią na wszystkie te potrzeby, sami również mają pewne wymagania.

Od potencjalnych pracowników oczekują przede wszystkim sumienności i wywiązywania się ze swoich obowiązków. W końcu pracownik zaangażowany w swoją pracę to pracownik, o jakim marzy każdy pracodawca. Na wagę złota jest także umiejętność pracy w grupie oraz komunikatywność. Dobra i skuteczna komunikacja jest kluczem do sukcesu w wielu firmach. Pozwala ona zwiększyć produktywność oraz stworzyć mocny i naprawdę zgrany zespół, który wspólnymi siłami będzie walczył o rozwój biznesu. To właśnie na to stawiają pracodawcy poszukujący nowych rąk do pracy! Warto także mieć na uwadze, że ta umiejętność zostanie sprawdzona przez potencjalnego szefa już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Jakie jeszcze cechy i umiejętności cenią sobie inwestorzy poszukujący pracowników w Bielsku-Białej? Co cenią sobie w biznesowych partnerach? Kreatywność, chęć uczenia się i rozwoju, ale także samodzielność w pracy - na to wszystko stawiają bielscy pracodawcy. Choć jednym z wymagań często pojawiającym się w ofertach pracy w Bielsku-Białej jest dyspozycyjność, niemniej osoby, które nie mogą spełnić tego wymogu, powinny zainteresować się zagadnieniem pracy weekendowej w Bielsku-Białej czy chociażby zatrudnieniem na pół etatu. Wielu pracodawców oferuje właśnie posadę w niepełnym wymiarze godzin.

Osoby poszukujące pracy w Bielsku-Białej i okolicach, zanim rozpoczną proces aplikowania na poszczególne oferty, powinny zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i skonfrontowały je z oczekiwaniami pracodawców. W ten sposób nie tylko zaoszczędzą sobie niepotrzebnego stresu, ale przede wszystkim zwiększą swoje szanse na zatrudnienie. Aplikowanie na oferty dostosowane do indywidualnych warunków może okazać się gwarantem szybkiej zmiany statusu zawodowego i być zapowiedzią owocnego rozwoju kariery zawodowej.

Poszukiwane zawody w Bielsku-BiałejRynek pracy w Bielsku-Białej daje naprawdę ogromne szanse na rozwój zawodowy. Nie jest jednak tajemnicą, że w niektórych zawodach będzie zdecydowanie łatwiej znaleźć zatrudnienie, a w przypadku innych branż możemy napotkać dużą konkurencję. Wskazówką dla osób poszukujących pracy w Bielsku-Białej i okolicach może być badanie Barometr zawodów, które prognozuje sytuację w poszczególnych branżach i powiatach. Wskazuje zawody deficytowe, zrównoważone oraz zawody nadwyżkowe. Dzięki temu z łatwością dowiemy się, którzy specjaliści będą mieli największe szanse zatrudnienia w danym regionie, a przedstawiciele jakich zawodów będą musieli pokonać sporą konkurencję, by dostać wymarzone stanowisko.

Co ciekawe, w przypadku powiatu bielskiego w prognozie na rok 2023 eksperci nie wskazali żadnych zawodów z nadwyżką. W większości przypadków przewiduje się równowagę popytu i podaży, co każe mieć nadzieję na stabilną sytuację na rynku pracy. Wskazówką dla poszukujących pracy może być jednak wykaz zawodów deficytowych, w których będą największe szanse zatrudnienia.

Według prognozy na 2023 rok na liście zawodów deficytowych znajdą się takie profesje jak:

 • specjaliści ds. teleinformatycznych (analitycy, testerzy i operatorzy systemów),
 • projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści,
 • elektrycy, elektromechanicy,
 • pracownicy przetwórstwa metali,
 • krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
 • mechanicy maszyn i urządzeń,
 • mechanicy pojazdów samochodowych,
 • pracownicy fizyczni,
 • robotnicy budowlani,
 • kierowcy autobusów czy samochodów ciężarowych,
 • magazynierzy,
 • opiekunowie osoby starszej lub z niepełnosprawnością,
 • pielęgniarki i położne,
 • psycholodzy i psychoterapeuci.


Oferty pracy w Bielsku-Białej - gdzie ich szukać?Interesuje Cię praca w Bielsku-Białej od zaraz? Chciałbyś podjąć pracę jednozmianową w Bielsku-Białej albo pracę na pół etatu? Nasze miasto oferuje ogromne możliwości rozwoju! Poszukiwania posady warto rozpocząć od małego rozeznania na lokalnym rynku pracy i zapoznania się z aktualnymi ogłoszeniami pracy zamieszczonymi w internecie. Pamiętaj, że wiele stron umożliwia filtrowanie wyników w zależności od tego, jaki rodzaj czy wymiar pracy Cię interesuje. Nowe ogłoszenia każdego dnia pojawiają się także na portalu praca.pl. Bielszczanie, którzy preferują jednak bardziej tradycyjne metody poszukiwania wakatów, mogą skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej, gdzie lokalni pracodawcy na bieżąco zamieszczają nowe oferty pracy w Bielsku-Białej i okolicach, skierowane do różnych grup.

Osoby zainteresowane ofertami typu praca Bielsko-Biała mogą skorzystać z pomocy PUP:

Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej

 • adres: ul. Partyzantów 55, 43-300 Bielsko-Biała
 • tel. 33 496-51-50
 • e-mail: sekretariat@pup-bielsko.pl