bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 grudnia 2022
  • 5 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1536

Wyrażają czynny żal, by uniknąć kary grzywny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Nie wszystkie osoby, na których spoczywa obowiązek zadeklarowania źródeł ciepła w administrowanych przez nie budynkach w Bielsku-Białej, złożyło w terminie odpowiednie deklaracje. Póki co jednak udaje im się uniknąć nałożenia kary za niedopełnienie terminu.

Reklama

komin, smog, dym
Wyrażają "czynny żal" by uniknąć kary grzywny · fot. Urząd Marszałkowski


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to spis źródeł ciepła budynków, ale nie tylko. Ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Zebrane informacje w sumie mają dotyczyć ok. 5-6 mln budynków. W ewidencji znajdą się informacje dotyczące przede wszystkim domów mieszkalnych, ale pod uwagę zostaną wzięte również lokale usługowe i budynki publiczne.

CEEB ma być narzędziem wspierającym pracę organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej.

Termin składania deklaracji do CEEB upłynął 30 czerwca. Z kolei deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych od 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania. Brak deklaracji jest zagrożony karą grzywny.

Wedle informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, do 1 grudnia w Bielsku-Białej deklaracje złożyło ponad 80 procent osób zobowiązanych do przedłożenia wspomnianych deklaracji. Jak się dowiedzieliśmy w Ratuszu, nikt jednak do tej pory nie otrzymał grzywny.

- Nadal można składać deklaracje. Obecnie są składane głównie korekty, ale i deklaracje 'zapominalskich'. W Urzędzie Miejskim można to zrobić w Wydziale Ochrony Środowiska i Energii w budynku przy ul. Ks. Stanisława Stojałowskiego 32 (piętro 3, pokój 306). Do tej pory nie nałożono żadnych kar, ponieważ jeżeli właściciel domu/lokalu złoży tzw. czynny żal wtedy nie jest karany. Do tej pory do każdej deklaracji złożonej od 1 lipca 2022 r. dołączony jest właśnie "czynny żal" - poinformował Wydział Prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj