Wiadomości

  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 411

Jak powstrzymać przetłuszczanie się włosów?

Materiał partnera:

Tłuste włosy to prawdziwa zmora. Zwłaszcza jeśli z rana nie mamy czasu na umycie włosów albo po prostu wolimy to robić wieczorem. Niestety coraz częściej narzekamy na wygląd naszych włosów, które nawet w kilka godzin po umyciu potrafią być już nieświeże. Mimo że obecnie produkowane szampony nadają się do używania codziennie, to czy chcemy myć włosy dzień w dzień? Na dłuższą metę jest to uciążliwe. Czy można się pozbyć tego przykrego problemu?

Linkhouse


Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Tak naprawdę włosy przetłuszczające się można mieć z wielu powodów. Jednym z nich jest zwiększona produkcja łoju, nazywanego też sebum. Gruczoły na skórze produkują go, aby chronić skórę przed odwodnieniem i uszkodzeniem. Niestety zdarza się, że z jakiegoś powodu produkują go zbyt wiele, a wtedy mamy do czynienia z przetłuszczaniem się włosów. Na zwiększoną produkcję sebum wpływ mają hormony, genetyka, ale i czynniki zewnętrzne, czyli np. szampon do włosów, którego używamy.

Drugim najczęstszym powodem przetłuszczania się skóry głowy jest właśnie nieprawidłowa pielęgnacja. Jeśli nasze zdrowie jest w super stanie i nie mamy również genetycznie tłustej skóry, to znaczy, że przyczyna może tkwić w kosmetykach.

Zazwyczaj mając problem z tłustymi włosami, chcemy je za wszelką cenę dobrze oczyścić, a nawet przesuszyć, bo przecież wtedy dłużej będą świeże. A to nie jest prawda! Im bardziej przesuszymy skalp, tym więcej może produkować sebum, aby doprowadzić do równowagi, której brakuje. Dlatego też zdarza się, że przez nasz błąd włosy wyglądają gorzej.

Zwiększone wypadanie włosów - czy ma to związek z przetłuszczaniem się skalpu?

Oprócz samego przetłuszczania się włosów można mieć też inne problemy z włosami. Choćby wypadanie włosów co robić wtedy, aby nie tylko oczyścić włosy z nadmiernego sebum, ale i zatrzymać ten stan? Po pierwsze musimy sprawdzić, czy na pewno włosy wypadają nam nadmiernie! Dlaczego?

Codziennie tracimy 60-100 włosów, i to jest jak najbardziej normalne. Po prostu włosy mają swój cykl życia i jego ostatnim etapem jest wypadanie. Na ich miejsce urosną nowe włosy, które przejdą ten sam cykl. Dlatego to, że wypadło nam kilka włosów, nie powinno nas martwić. Z drugiej strony włosy, które są tłuste u nasady, mogą działać jak klej. Sebum przytrzyma chwilowo włos, który i tak ma wypaść, więc kiedy myjemy pasma, może nam się wydawać, że dużo włosów nam wypada podczas mycia. I tak faktycznie jest. Kiedy zmyjemy nadmiar sebum, zmyjemy też włosy, które już nam wypadły, ale wciąż były przyklejone do innych kosmyków.

Czy sam fakt, że skalp produkuje nadmiar sebum, też może wywoływać zwiększone wypadanie włosów? Podobnie jak w wypadku zwiększenia produkcji sebum, wypadanie włosów może być objawem choroby lub złej pielęgnacji. Dlatego często te dwa problemy idą ze sobą w parze. Z tego powodu warto używać kosmetyków, które pielęgnują skórę głowy i przywracają jej równowagę. A także delikatnych produktów do mycia włosów, które ich nie obciążą, ale wciąż bardzo dobrze oczyszczają. Dbając o skalp, nie możemy zapomnieć też o używaniu wcierek albo ampułek z kuracją, która zadba o stan skóry głowy, ale i cebulki, które można pobudzić do działania i w ten sposób zwiększyć ilość włosów na głowie i zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu.