Wiadomości

  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 676

Świat perfum - co powinieneś o nich wiedzieć?

Materiał partnera:

Kupując perfumy, czy to damskie czy męskie, najczęściej zwracamy uwagę na ich zapach i nasz subiektywny ich odbiór. Każdy z nas ma swoje ulubione nuty zapachowe i aromaty, które wydają mu się bardziej lub mniej atrakcyjne. Co jednak dokładnie składa się na świat perfum? Czy wiesz, że mamy kilka rodzajów perfum? Że każda z nut zapachowych składa się z trzech części? Czy wiesz, ile mamy rodzin zapachowych do wyboru? Wreszcie, czy chcesz poznaj tajniki perfum tj. odpowiedni sposób ich przechowywania, aby dłużej zachowały swoje właściwości? Zagłęb się w fascynujący, bardzo aromatyczny świat, współczesnego perfumiarstwa.

Linkhouse


Rodzaje zapachów i nuty zapachoweHistoria perfum rozpoczyna się w Egipcie i Mezopotamii, gdzie używano maści i olejków eterycznych do balsamowania czy w świątyniach, gdzie były palone na cześć Bogów. Pewnie stąd mamy samo słowo "perfumy" oznaczające "poprzez dym". Do Europy, perfumy trafiły dzięki rycerzom, wracającym z Wypraw Krzyżowych. W tym samym czasie, w Arabii opracowano sposób pozyskiwania zapachu z płatków róż, tak by stworzyć pachnącą wodę. Na późniejszy przemysł miał także wpływ wynalazek Francuzów, polegający na destylacji czystego alkoholu z wina. Szerokie i powszechne stosowanie perfum, zostało zapoczątkowane w XVII wieku, głównie we Francji i Włoszech. To wtedy perfumiarstwo stało się rzemiosłem. Początki XIX wieku to czas wykorzystania do produkcji składników syntetycznych. Z czasem pojawiło się coraz więcej kreacji perfumiarskich, aż w drugiej połowie XX wieku trafić na masowy rynek. Dziś, perfumy są elementem codziennej higieny i koniecznym dodatkiem.

Warto wiedzieć, że rynek oferuje nam kilka rodzajów perfum. Klasyfikacja została oparta o stężenie olejków zapachowych i alkoholu. Wszelkie bowiem esencje i olejki rozpuszczane są w mieszance wody i etanolu lub jednym z tych składników. Mamy zatem perfumy (posiadają 15-40% składników aromatycznych), wody perfumowane (15-20%), wody toaletowe (5-10%), wody kolońskie (3-8%), wody odświerzające (mające mniej niż 3% składników aromatycznych).

Perfumy składają się - mówiąc w dużym uproszczeniu - z ekstraktu i alkoholu. Jak wiemy, alkohol po czasie się ulatnia. Między innymi ten proces sprawia, że w przypadku perfum, jeden aromat wyczuwamy szybciej, a po czasie dominuje już nieco inny składnik. Tworząc perfumy, ich twórcy wykorzystują ten kunszt, a szczegółowy proces tworzenia zazwyczaj utrzymywany jest w tajemnicy. Każdy zapach, możemy opisać poprzez trzy tzw. nuty. Cala kompozycja zapachu, wykorzystuje harmonię oraz czas parowania poszczególnych składników, dzięki którym stopniowo, poznajemy cały oferowany przez dany perfum, wachlarz możliwości. Zapach rozwija się po kolei od głowy do bazy.

W przypadku perfum mamy zatem nutę głowy, nutę serca i nutę bazy. Nuta głowy to tzw. pierwsze wrażenie. Mocne i najmniej trwałe. Gdy się ulotni, przechodzimy do nuty serca, jego jądra. Tu zapach utrzymuje się przez wiele godzin. Na końcu dochodzimy do sedna, czyli bazy. Jest to najpełniejsza nuta, najcięższa i najmocniejsza. Ten zapach utrzymujemy na skórze przez długi czas.

Grupy zapachów, czyli wyrusz w cudowną podróż po całym świecie fauny i flory!Aby stworzyć zapach, branża wykorzystuje różne olejki eteryczne i składniki aromatyczne, które pozyskuje się zarówno naturalnie lub - tam, gdzie jest to wyjątkowo trudne - w sposób sztuczny, tworząc tzw. syntetyczny odpowiednik danego zapachu. Możemy je zatem pozyskać z kwiatów, roślin, drzew, traw, liści, owoców czy zwierząt. Te zapachy odzwierzęce takie jak piżmo czy ambra bywają jednak trudne do pozyskania w sposób naturalny, dlatego częściej spotkasz ich syntetyczny odpowiednik.

Na całym świecie spotkasz się z różnymi zapachami. La Société Française des Parfumeurs (Francuskie Stowarzyszenie Perfumiarzy), wyróżnia na przykład 7 rodzin zapachowych oraz 47 podgrup. My znamy zazwyczaj nieco mniej, na co wpływ miało wyróżnienie 7 głównych rodzin zapachowych.

Należą do nich zapachy cytrusowe, kwiatowe, paprociowe, szyprowe, drzewne, orientalne, skórzane. Najbardziej znane zapachy z tych grup to np. bergamotka, cytryna, pomarańcza w cytrusowych, róża, konwalia, jaśmin w kwiatowych, mech, wetiwera i lawenda w paprociowych, paczula, neroli, czystek w szyprowych, cedr, sosna, drzewo sandałowe w drzewnych, piżmo, cynamon, wanilia w orientalnych, tytoń, miód i dym w skórzanych.

Każdy z nas ma swój ulubiony zapach i taki, którego nie cierpi. Ale bazując na tym, co sprzedaje się najlepiej, można wyszczególnić najpopularniejsze damskie i męskie aromaty. Tutaj posłużymy się nutami zapachowymi.

Jeśli chodzi o nutę głowy, najbardziej doceniana jest bergamotka, potem mandarynka i różowy pieprz. W przypadku nuty serca są to odpowiednio pomarańcza i jaśmin. Jeśli zwrócisz uwagę na bazę, najczęściej wybierane są bursztyn, cedr oraz piżmo - jeżeli dokładnie takiej bazy szukasz w swoich perfumach to sprawdź propozycję tutaj.

Praktyczne rady dotyczące perfumWłaściwie, nie jest ważne, czy wybierzesz damskie, kwiatowe perfumy, takie jak te, dostępne na stronie https://www.superpharm.pl/dolce-gabbana-l-rsquo-imp-eacute-ratrice-11148.html czy też inne nuty zapachowe. Jeśli już je kupujesz, warto wiedzieć o nich, co nieco praktycznego.

Zapewne wiesz, że jeśli wybierasz kilka perfum i sprawdzasz ich zapach, to pomiędzy nimi, warto powąchać kawy, która niejako "resetuje" twoje zmysły. Ale czy wiesz jak należy wybierać sam zapach? Podstawą jest spryskanie nadgarstka i odczekanie chwilkę. Gdy odparuje alkohol, zapach pozostanie na ciele i utrwali się. Dzięki temu łatwiej ocenisz walory danego zapachu. Pamiętaj jednak przy tym, by nie rozcierać zapachu na nadgarstku, aby nie ulotniły się pierwsze nuty głowy i nie zaburzyć kompozycji. Zrezygnuj także z dostępnych plastikowych testerów, gdyż zapach uwydatnia się najlepiej na ludzkiej skórze.

Aby przedłużyć żywotność perfum, odpowiednio je przechowuj. Atmosfera łazienki, gdzie jest wilgotno, ciepło i temperatura zmienia się diametralnie - zdecydowanie im nie służy. Unikaj też zbytniego nasłonecznienia, bo to w nim, olejki i alkohol szybciej odparowuje. Najlepsza jest zatem lodówka lub miejsce, gdzie jesteś w stanie utrzymać chłód, cień oraz temperaturę najlepiej 8 stopni Celsjusza. To są warunki wręcz idealne.

By długo utrzymać na skórze zapach perfum, przyda się właściwe ich aplikowanie. Najlepiej użyć ich na wilgotną lub natłuszczoną skórę. Nie stosuj perfum na suchą skórą. Nie tylko taka aplikacja może spowodować podrażnienie, ale także sprawi, że zapach zbyt szybko się wchłonie.

Jeśli kupujesz perfumy w dużej butelce, możesz cieszyć się nimi dłużej, przelewając je do mniejszych buteleczek, które możesz zabrać np. do torebki. Te, które ci pozostaną, możesz natomiast łatwiej przechować w lodówce.

Jak widzisz, nie są to zbyt skomplikowane działania. Warto znać te proste tricki i charakterystykę samych perfum, aby dłużej się nimi cieszyć.