Reklama

Wiadomości

  • 2 grudnia 2022
  • 4 grudnia 2022
  • wyświetleń: 5683

Zagroził, że jeśli z posesji nie zniknie ukraińska flaga „pójdą z dymem”

Taką groźbę znalazł w skrzynce na listy jeden z mieszkańców Wapienicy, który przyjął pod swój dach wojennych uchodźców z Ukrainy. Gospodarz w geście solidarności z ogarniętym wojną krajem na swojej posesji, obok polskiej flagi państwowej, wywiesił także ukraińską. Komuś to się nie spodobało i zagroził mu spaleniem domu, w którym mieszkają niczemu winne kobiety i dzieci. O sprawie została zawiadomiona prokuratura.

List z groźbami/fot. nadesłane przez czytelnika
List z groźbami · fot. Nadesłane przez czytelnika


Do redakcji portalu bielsko.info zgłosił się czytelnik zaniepokojony sytuacją, jaka miała miejsce 30 listopada w okolicy jego miejsca zamieszkania, u jednego z sąsiadów. Mieszkaniec Wapienicy w geście solidarności na swojej posesji obok naszej biało-czerwonej flagi narodowej wywiesił ukraińską, niebiesko-żółtą. Komuś najwyraźniej to się nie spodobało, bo gospodarz w swojej skrzynce na listy znalazł list z pogróżkami spalenia jego domu.

Sprawca gróźb zażądał, przypominając historię Wołynia, aby z posesji zniknęła ukraińska flaga narodowa, nazwana przez agresora "banderowskim symbolem". W przeciwnym razie zagroził, że "pójdą z dymem". Przyjęci pod dach uchodźcy to głównie kobiety z dziećmi i to właśnie o nie boi się teraz gospodarz. Zaniepokojony groźbą zabezpieczył list oraz kopertę, którą razem z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa skierował do prokuratury. Teraz śledczy zajmą się sprawą i poszukiwaniem sprawcy tego przestępstwa.

Groźba karalna to przestępstwo opisane w art. 190 kodeksu karnego. Stanowi on, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Będziemy wracać do sprawy.

rosz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.