Wiadomości

  • 30 listopada 2022
  • 2 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2336

"Z sercem do Pacjenta" w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej

Za nami:

W piątek, 2 grudnia w Bielsku-Białej, w siedzibie Beskidzkiej Izby Lekarskiej, odbywa się cykl spotkań pod nazwą Klub Pacjenta. Uczestnicy mogą wysłuchać interesujących wykładów ekspertów na temat zdrowia, a także wziąć udział w indywidualnych konsultacjach.

III Podbeskidzkie Warsztaty Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych - 1.12.2022 · fot. Beskidzka Izba Lekarska


Spotkanie stanowi wydarzenie towarzyszące III Podbeskidzkim Warsztatom Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych, współorganizowanych przez Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Beskidzką Izbę Lekarską, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej oraz Grupę American Heart of Poland. - To bardzo ważne wydarzenie dla środowiska lekarskiego - mówiła podczas otwarcia warsztatów senator RP dr n. med. Agnieszki Gorgoń-Komor.

Prelekcje w Bielsku-Białej stanowią część szerszego projektu pod nazwą Klub Pacjenta. Jest to inicjatywa, która zwraca szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i budowanie relacji ze środowiskiem pacjentów. Tym razem Klub Pacjenta został połączony z innym ważnym wydarzeniem w świecie medycyny - Podbeskidzkimi Warsztatami Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych.

Pierwsze wydarzenie w dniu 2 grudnia, zostało zorganizowane specjalnie z myślą o pacjentach, drugie (1 grudnia) skierowane jest natomiast do lekarzy, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i podzielić się doświadczeniami z zakresu diagnostyki i leczenia. Tematem przewodnim Warsztatów będą wady strukturalne serca u dzieci i dorosłych, natomiast spotkania dla pacjentów będą się ogniskować wokół profilaktyki w chorobach układu krążenia.

Beskidzka Izba Lekarska, gdzie odbędzie się Klub Pacjenta
Beskidzka Izba Lekarska · fot. UM Bielsko-Biała


- III edycja Podbeskidzkich Warsztatów Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych będzie wyjątkowo ciekawa, nie tylko z uwagi na wybrane zagadnienia, ale również na fakt, iż będą jej towarzyszyć również prelekcje dla pacjentów. Tym sposobem spotkanie będzie nie tylko doskonałą platformą wymiany doświadczeń w środowisku lekarskim, ale również okazją do budowania większej świadomości na temat zdrowia wśród społeczności lokalnych - mówi prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii, dyrektor Ośrodka Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland.

- Dodatkowo będziemy się mogli podzielić naszą wiedzą również z przyszłymi pokoleniami lekarzy, w ramach wydarzenia przewidziane są bowiem również warsztaty dla licealistów. W ten sposób możemy dołożyć swoją „cegiełkę” do tego, aby zachęcać młodych ludzi do związania swojej przyszłości zawodowej z medycyną - wyjaśnia.

W czasie spotkania poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące karty pacjenta z niewydolnością serca, roli i miejsca rehabilitacji kardiologicznej u osób z chorobami układu krążenia oraz wsparcia psychologicznego dla pacjentów z chorobami układu krążenia i ich rodzin. Zainteresowani dowiedzą się również jak istotne znaczenie w zapobieganiu chorobom serca i naczyń ma prawidłowy styl żywienia. Przedstawione zostaną również optymalne wzorce ruchowe dla kuracjuszy rozpoczynających aktywność fizyczną. Osobny wykład poświęcony zostanie prawom i obowiązkom pacjenta. Wyjątkowym elementem spotkania będzie też prelekcja online przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

- To bardzo ważna inicjatywa. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie pacjentów - podkreśla Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku Białej.

Ideą Klubu Pacjenta jest propagowanie wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych, zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, walki z nałogami i przyzwyczajeniami negatywnie wpływającymi na zdrowie. Stąd też oprócz wykładów w ramach spotkania przewidziane zostały również indywidualne konsultacje z kardiologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem. Na uczestników czeka także możliwość pomiaru ciśnienia oraz prezentacja systemu do zdalnego monitorowania pacjenta. Zarówno wykłady, konsultacje jak i badania przeprowadzane w trakcie wydarzenia są bezpłatne.

Wśród ekspertów, którzy chętnie podzielą się swoją gruntowną wiedzą i doświadczeniem znajdą się:
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddzału Kardiologii, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Dyrektor Generalny Centrum Badawczo-Rozwojowego, Grupa American Heart of Poland,
  • dr hab. prof. Zbigniew Nowak, kierownik Zakładu Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • dr. hab. prof. Krzysztof Ficek, specjalista ortopeda Galen-Ortopedia Sp. z o.o., Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu i Medycyny Sportowej AWF w Katowicach,
  • Marzanna Bieńkowska, zastępca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta,
  • Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce,
  • mgr Katarzyna Jasionowicz, dietetyk z Uzdrowiska Ustroń, Grupa American Heart of Poland,
  • mgr Justyna Zdanowicz, psycholog z Centrum Medycznego Corvita w Bielsku-Białej.


Organizatorami spotkania są: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland; Beskidzka Izba Lekarska, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Partnerami wydarzenia są natomiast: Fundacja „Z sercem do Pacjenta”, Centrum Medyczne Corvita w Bielsku-Białej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Akademia Śląska w Katowicach, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Galen-Ortopedia Sp. z o.o.; Fundacja WhyNot oraz mTree Medical Soltions Sp. z o.o.

"Z sercem do Pacjenta" w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej
"Z sercem do Pacjenta" w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej · fot. Materiały prasowe

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.