Wiadomości

  • 27 listopada 2022
  • wyświetleń: 1893

Stowarzyszenie Teatr Grodzki z nominacją do prestiżowej nagrody

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki znalazło się w gronie trzech organizacji nominowanych do nagrody Prezydenta RP Dla Dobra Wspólnego w kategorii Instytucja - organizacja. 15 listopada delegacja złożona z uczestników warsztatu terapii zajęciowej z prezeską BSA Teatr Grodzki Magdaleną Wojtczak wzięła udział w uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Stowarzyszenie Teatr Grodzki z nominacją do prestiżowej nagrody
Stowarzyszenie Teatr Grodzki z nominacją do prestiżowej nagrody · fot. Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki


Laureatem w kategorii Instytucja - organizacja została Fundacja Rodzin Górniczych. - Dla nas sama nominacja to ogromne wyróżnienie, było mnóstwo wzruszeń i emocji - informuje prezes Magdalena Wojtczak. - Siłę Teatru Grodzkiego stanowi budowanie partnerskich koalicji, bliska współpraca z różnymi podmiotami życia publicznego, łączenie środków i kompetencji, by osiągnąć założone cele. Stowarzyszenie jest żywo obecne i rozpoznawalne w sektorze organizacji pozarządowych w całej Polsce. Skupia artystów, pedagogów, animatorów kultury i szereg ludzi zaangażowanych w codzienną pomoc osobom zagrożonym społecznym wykluczeniem, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym - dodaje Magdaleną Wojtczak.

Stowarzyszenie Teatr Grodzki z nominacją do prestiżowej nagrody
Stowarzyszenie Teatr Grodzki z nominacją do prestiżowej nagrody · fot. Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki


Warto przypomnieć, że Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki w tym roku otworzyło jedyny w swoim rodzaju ośrodek amatorskiego ruchu teatralnego, czyli Teatr Integracji. Mieści się on w dawnym budynku fabryki sukna przy ul. Sempołowskiej 13; ma prawdziwą, profesjonalnie wyposażoną scenę teatralną i widownię oraz funkcjonalne zaplecze, bez barier architektonicznych dla aktorów i widzów.

- Teatr ma być dostępny dla naszych podopiecznych, zwłaszcza osób z niepełnosprawnością, ludzi, dla których los nie był łaskawy, a także dla społeczności lokalnej i osób działających w amatorskim ruchu teatralnym z całej Polski - podkreśla prezes BSA Teatr Grodzki Magdalena Wojtczak.

Stowarzyszenie Teatr Grodzki z nominacją do prestiżowej nagrody
Stowarzyszenie Teatr Grodzki z nominacją do prestiżowej nagrody · fot. Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki


Budowa, a właściwie odbudowa tego niezwykłego miejsca rozpoczęła się w 2015 r. Dzięki publicznym zbiórkom poprzez platformy crowdfundingowe, kiermasze i inne wydarzenia udało się zebrać środki na wyremontowanie dachu.

Kolejne działania prowadzono od maja 2019 roku. To wtedy rozpoczęła się ogromna inwestycja stowarzyszenia w ramach projektu Rewitalizacja poprzemysłowego kompleksu trzech budynków byłej fabryki sukna zlokalizowanych przy zbiegu ulicy Dworkowej i Sempołowskiej w Bielsku-Białej z przeznaczeniem na cele społeczne, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość ogólna projektu: 2.505.686,75 zł. Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej wyniosło 2.058.873,18 zł.

Projekt obejmował rewitalizację poprzemysłowego kompleksu trzech budynków u zbiegu ulic Dworkowej i Sempołowskiej w Bielsku-Białej.

Kompleks składa się z budynku parterowego wyższego o pow. 169,6m², budynku parterowego niższego o pow. 98,4m² oraz budynku 4-kondygnacyjnego o funkcji biurowej o powierzchni zabudowy 1653 m² z przewiązką ok. 185 m².

Pandemia Covid-19 na długi okres czasu wstrzymała realizację inwestycji i konieczne było kilkukrotne przesunięcie terminu realizacji oraz pozyskanie dodatkowych środków na prace nieprzewidziane projektem. Z początkiem roku 2021 prace na nowo ruszyły. W czerwcu 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Integracyjnego.

W tym roku prezydent Andrzej Duda wręczył statuetki Dla Dobra Wspólnego po raz siódmy. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach, a laureaci wyłaniani są poprzez rekomendacje członków kapituły nagrody. Wyróżnienie honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.