Wiadomości

  • 23 listopada 2022
  • wyświetleń: 609

Wizy do Indii - co warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Coraz więcej osób podróżuje do krajów azjatyckich. Jednym z najciekawszych kierunków są Indie, które zachwycają architekturą, bogatą kulturą i pysznym jedzeniem. Co musisz wiedzieć, starając się o wizę do Indii?

Źródło: pixabay.com


Indie to kraj o całkowicie innej kulturze niż europejska. Różni nas jednak nie tylko podejście do życia, ale też klimat czy poziom higieny. Dlatego przygotowania trzeba rozpocząć na długo przed wyjazdem do Indii. Warto pomyśleć o szczepieniach na WZW-A, WZW-B, błonicę, tężec i dur brzuszny. Trzeba też wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które uchroni nas przed wysokimi kosztami w przypadku problemów zdrowotnych. Aby jednak móc w ogóle wjechać do Indii, należy zacząć od uzyskania wizy. Jak się za to zabrać i jakie dokumenty trzeba przygotować?

Wizy do Indii - jak starać się o wizę online?Wiza indyjska jest niezbędna, aby wjechać do Indii. Dotyczy to obywateli wszystkich krajów. Odwiedzając serwis konsularny https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-indii/, możemy pobrać formularz, a wniosek wizowy złożyć online. Nie jest więc konieczna wizyta w Ambasadzie Indii. Osoby, które chcą złożyć dokumenty o wizę, muszą mieć paszport ważny minimum 1 rok od dnia złożenia wniosku. Do formularza należy dołączyć zdjęcia biometryczne, czyli kolorowe, z twarzą na wprost i widocznymi uszami. Tło musi być białe, a wymiary fotografii to 3,5 cm x 4,5 cm.

Wiza jest ważna od daty wydania, a Indie trzeba opuścić najpóźniej w ostatnim dniu ważności wizy. Obywatele innych krajów chcący starać się o wizę indyjską w Polsce, muszą przedstawić kartę pobytu na terytorium RP. Czas oczekiwania na otrzymanie wizy nie jest ustalony, wynosi on jednak zwykle 3-4 tygodnie, gdy staramy się o wizę turystyczną lub biznesową, oraz miesiąc i dłużej w przypadku wiz pracowniczych.

Jakie rodzaj wiz do Indii wyróżniamy?Koszt wizy jest uzależniony od celu podróży, istotna jest też ważność wizy. Wiza wielokrotnego wjazdu jest droższa niż na przykład wiza 30-dniowa, umożliwiająca dwukrotny wjazd. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.serwiskonsularny.pl/. Wyróżniamy różne rodzaje wiz, na przykład:

  • wiza turystyczna wielokrotna ważna 1 rok,
  • wiza turystyczna wielokrotna ważna 5 lat,
  • wiza biznesowa wielokrotna ważna 1 rok,
  • wiza biznesowa wielokrotna ważna 5 lat,
  • wiza pracownicza,
  • wiza naukowa,
  • wiza prywatna,
  • wiza tranzytowa.


W zależności od rodzaju wizy konieczne może być spełnienie dodatkowych warunków uprawniających do otrzymania wizy. W przypadku wizy biznesowej jest to np. list delegujący z firmy na wyjazd i zaproszenie od firmy zagranicznej na wyjazd biznesowy.