![[WIDEO, FOTO] Trzy dni pełne niezwykłych atrakcji. Za nami Dni Bielska-Białej 2023!](https://img.bielsko.info/ib/6b2f90159fe0a26cd872a097763d8829/12/2023/09/boskie_bb_koncert_piosenek_kory_jackowskiej_3_09_2023_ac73.jpg)
REKLAMA WYBORCZA
Reklama
Wiadomości
- 23 listopada 2022
- wyświetleń: 1847
[FOTO] "O tym się nie mówi". Emocje i wzruszenia w BCK
We wtorek, 22 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbyła się konferencja prasowa i projekcja filmu "O Tym Się Nie Mówi". Wydarzenie było jednym z paneli w ramach obchodów 16 dni przeciwko przemocy realizowanych w zakresie projektu "OdważniBB". W BCK odbyła się także debata ze specjalistami ginekologii i prawa polskiego.
Na czym polega inicjatywa "O Tym Się Nie Mówi"? - Obecna sytuacja prawna to pogwałcenie praw i wolności człowieka. To cierpienie kobiet, którym zabrano prawo wyboru. Wyboru zgodnego z własną wolną wolą. „O tym się nie mówi” to oddolna, obywatelska inicjatywa stworzenia filmu dokumentalnego na temat historii kobiet, które doświadczyły ciąży z wadami embriopatologicznymi płodu i którym polityczna decyzja zabrała prawo wyboru. By przeciwstawić się obecnej sytuacji prawnej, od lutego 2021 roku trwały prace nad projektem edukacyjnym, którego celem jest dotarcie z rzetelną wiedzą medyczną, do możliwie największego grona osób, dotyczącą wad embriopatologicznych płodu i skutków decyzji Trybunału J.Przyłębskiej (TK o sygn. akt K 1/20) - wyjaśniają autorzy projektu.
- Niestety kwestią czasu było, kiedy pierwsza Polka umrze z powodu tak okrutnego i nieludzkiego prawa - w październiku 2021 roku zmarła 30-letnia pani Iza z Pszczyny. Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet z terenów wiejskich i małomiejskich, gdzie opieka ginekologiczna jest utrudniona, dlatego inicjatywa OTSNM wraz z fundacją Damy Radę stworzyli film - 45-minutowy dokument „O tym się nie mówi” w reżyserii Marka Osiecimskiego - dodają.
Jak podkreślają, "film oddaje głos osobom posiadającym naukową wiedzę na temat konsekwencji odebrania Polkom i Polakom prawa do przerwania ciąży w przypadku występowania ciężkich i nieodwracalnych wad płodu - lekarzom ginekologom, psychiatrom, a przede wszystkim kobietom, którym zabrano prawo wyboru".
Celami projektu "O Tym Się Nie Mówi" są dokumentalne pokazanie sytuacji kobiet, które po 22 października 2020 roku nie mogą zgodnie z własną wolą dokonać aborcji ciąży ze względu na wadę płodu ; dotarcie z rzeczywistą, ekspercką wiedzą m. in. o wadach embriopatologicznych płodu ; podkreślenie ważności wiedzy medycznej i wysokiego poziomu badań prenatalnych, które ratują zdrowie i życie zarówno kobiet, jak i płodów (operacje wewnątrzmaciczne) ; obrona praw człowieka zagwarantowanych w Konstytucji RP .
Ponadto celami są ochrona zdrowia i życia kobiet zgodnie z ich wolą poprzez zmianę prawa; upowszechnienie informacji o możliwości złożenia skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich; zwrócenie uwagi na sytuację prawną (wątpliwą prawomocność wyroków Trybunału Konstytucyjnego).
Podczas wydarzenia w BCK odbył się również panel dyskusyjny. Jego uczestnicy rozmawiali na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, który uznał dokonywanie aborcji z powodu uszkodzeń lub wad płodu za niezgodne z konstytucją.
W panelu udział wzięli:
- Senator RP, dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog,
- dr n. med. Maciej Jędrzejko - współtwórca projektu OTSNM, specjalista ginekolog
- Anita Czarniecka - Fundacja Damy Radę, założycielka inicjatywy społecznej OTSNM
- Dr Edyta Jaroszek - specjalista ginekolog-położnik, Oddział patologii ciąży, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej,
- Dr Bożena Hryniewicz - Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, Szpital w Żywcu, InterHealthCanada,
- Dr n.med Marcin Leśniewski - ginekolog-położnik, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- Dr n.med Klaudiusz Komor, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej,
- Profesor UEK dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek , Katedra Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Zamówień Publicznych
- Aneta Sum - psycholog, położna,
- Beata Znamirowska-Soczawa - dziennikarka, autorka książki „Dlaczego moje dziecko?”
Wydarzenie zostało zorganizowane przez senator RP Agnieszkę Gorgoń-Komor oraz Agnieszkę Nowak Kongresu Kobiet Podbeskidzia, jako jeden z paneli wydarzeń "OdważniBB"- 16 dni przeciwko przemocy.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

Na rynku pracy najbardziej potrzebni są nauczyciele. Będą zwolnienia grupowe w jednej firmie

Jarosław Klimaszewski Superprezydentem. Oficjalnie

DzisiajTrwa wyjątkowa edycja Dni Seniora w Bielsku-Białej. Sprawdźcie program!

[FOTO] Od roku integrują społeczności polską i ukraińską. Konsekwentnie realizują inicjatywę

13 000 000 złotych na budowę mieszkań komunalnych. Powstanie 205 lokali
