REKLAMA WYBORCZA

Reklama

Wiadomości

 • 23 listopada 2022
 • wyświetleń: 1847

[FOTO] "O tym się nie mówi". Emocje i wzruszenia w BCK

We wtorek, 22 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbyła się konferencja prasowa i projekcja filmu "O Tym Się Nie Mówi". Wydarzenie było jednym z paneli w ramach obchodów 16 dni przeciwko przemocy realizowanych w zakresie projektu "OdważniBB". W BCK odbyła się także debata ze specjalistami ginekologii i prawa polskiego.

Konferencja prasowa i projekcja filmu "O Tym Się Nie Mówi" - 22.11.2022 · fot. Materiały prasowe


Na czym polega inicjatywa "O Tym Się Nie Mówi"? - Obecna sytuacja prawna to pogwałcenie praw i wolności człowieka. To cierpienie kobiet, którym 
zabrano prawo wyboru. Wyboru zgodnego z własną wolną wolą.
 „O tym się nie mówi” to oddolna, obywatelska inicjatywa stworzenia filmu dokumentalnego na temat historii kobiet, które doświadczyły ciąży z wadami embriopatologicznymi płodu i którym polityczna decyzja zabrała prawo wyboru. By przeciwstawić się obecnej sytuacji prawnej, od lutego 2021 roku trwały prace nad projektem edukacyjnym, którego celem jest dotarcie z rzetelną wiedzą medyczną, do możliwie największego grona osób, dotyczącą wad embriopatologicznych płodu i skutków decyzji Trybunału J.Przyłębskiej (TK o sygn. akt K 1/20) - wyjaśniają autorzy projektu.- Niestety kwestią czasu było, kiedy pierwsza Polka umrze z powodu tak okrutnego i nieludzkiego prawa - w październiku 2021 roku zmarła 30-letnia pani Iza z Pszczyny. 
Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet z terenów wiejskich i małomiejskich, gdzie opieka ginekologiczna jest utrudniona, dlatego inicjatywa OTSNM wraz z fundacją Damy Radę stworzyli film - 45-minutowy dokument „O tym się nie mówi” w reżyserii Marka Osiecimskiego - dodają.

Jak podkreślają, "film oddaje głos osobom posiadającym naukową wiedzę na temat konsekwencji odebrania Polkom i Polakom prawa do przerwania ciąży w przypadku występowania ciężkich i nieodwracalnych wad płodu - lekarzom ginekologom, psychiatrom, a przede wszystkim
kobietom, którym zabrano prawo wyboru".
Celami projektu "O Tym Się Nie Mówi" są dokumentalne pokazanie sytuacji kobiet, które po 22 października 2020 roku nie mogą zgodnie z własną wolą dokonać aborcji ciąży ze względu na wadę płodu
; dotarcie z rzeczywistą, ekspercką wiedzą m. in. o wadach embriopatologicznych płodu
; podkreślenie ważności wiedzy medycznej i wysokiego poziomu badań prenatalnych, które ratują zdrowie i życie zarówno kobiet, jak i płodów (operacje wewnątrzmaciczne)
; obrona praw człowieka zagwarantowanych w Konstytucji RP
.

Ponadto celami są ochrona zdrowia i życia kobiet zgodnie z ich wolą poprzez zmianę prawa; upowszechnienie informacji o możliwości złożenia skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich; zwrócenie uwagi na sytuację prawną (wątpliwą prawomocność wyroków Trybunału Konstytucyjnego).

Podczas wydarzenia w BCK odbył się również panel dyskusyjny. Jego uczestnicy rozmawiali na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, który uznał dokonywanie aborcji z powodu uszkodzeń lub wad płodu za niezgodne z konstytucją.

W panelu udział wzięli:
 • Senator RP, dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog,
 • dr n. med. Maciej Jędrzejko - współtwórca projektu OTSNM, specjalista ginekolog
 • Anita Czarniecka - Fundacja Damy Radę, założycielka inicjatywy społecznej OTSNM
 • Dr Edyta Jaroszek - specjalista ginekolog-położnik, Oddział patologii ciąży, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej,
 • Dr Bożena Hryniewicz - Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, Szpital w Żywcu, InterHealthCanada, 
 • Dr n.med Marcin Leśniewski - ginekolog-położnik, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
 • Dr n.med Klaudiusz Komor, specjalista chorób  wewnętrznych, kardiolog, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej,
 • Profesor UEK dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek , Katedra Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Zamówień Publicznych
 • Aneta Sum - psycholog, położna,
 • Beata Znamirowska-Soczawa - dziennikarka, autorka książki „Dlaczego moje dziecko?” 


Wydarzenie zostało zorganizowane przez senator RP Agnieszkę Gorgoń-Komor oraz Agnieszkę Nowak Kongresu Kobiet Podbeskidzia, jako jeden z paneli wydarzeń "OdważniBB"- 16 dni przeciwko przemocy.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.