Reklama

Wiadomości

  • 20 listopada 2022
  • wyświetleń: 1487

Historyk Jacek Proszyk ze Srebrną Cieszynianką

W cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczystość wręczenia Laurów Ziemi Cieszyńskiej. Powiat Cieszyński Srebrną Cieszynianką wyróżnił historyka związanego z Bielskiem-Białą - doktora Jacka Proszyka.

Dr Jacek Proszyk podczas uroczystości wręczenia Laurów Ziemi Cieszyńskiej - 11.11.2022
Dr Jacek Proszyk podczas uroczystości wręczenia Laurów Ziemi Cieszyńskiej - 11.11.2022 · fot. Małgorzata Koniorczyk


Bielszczanom Jacka Proszyka nie trzeba specjalnie przedstawiać, gdyż ten wybitny historyk od lat działał w Bielsku-Białej, pracując w różnych instytucjach kultury. Jest autorem 9 książek i rozlicznych historycznych artykułów naukowych. Przez 30 latach opracował dokumentację konserwatorską prawie 10 tys. nagrobków na cmentarzach w południowej Polsce, w tym wykonał inwentaryzację na cmentarzach żydowskich w Cieszynie i Skoczowie.

Szerokiej publiczności Jacek Proszyk znany jest z oprowadzań i spotkań w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej pod wspólnym tytułem "Fabryka Sensacji Jacek Proszyk i spółka". Obecnie spełnia się w roli prezesa Fundacji Ustronianka, która prowadzi prace remontowe w Zespole Zamkowo-Parkowym w Grodźcu Śląskim, oraz jest kustoszem w grodzieckim muzeum zamkowym.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.