
Reklama
Wiadomości
- 17 listopada 2022
- wyświetleń: 2113
VOICE OF SUKA: Maria Pomianowska z zespołem zagrała w Cavatina Hall
Aby zaprezentować nieznane dotąd brzmienia w muzyce specjalnie zrekonstruowano staropolskie fidele kolanowe. Co ciekawe, utwory inspirowane są melodyką i rytmem muzyki starożytnej Persji, Indii, Chin oraz Polski. To drugi koncert Marii Pomianowskiej w Sali Kameralnej Cavatina Hall. Sala choć niewielka, drugi raz zapełniła się po brzegi. Artystka wraz z zespołem zapowiedziała, że kolejny koncert w naszym mieście już niebawem.
Podstawowym instrumentem w polskiej muzyce ludowej są skrzypce. Ponieważ stanowią one w naszym folklorze element stosunkowo nowy, projekt sięgnął do dawnej tradycji, instrumentów tzw. kolanowych, na których grano techniką paznokciową. W składzie zespołu znalazły się: XVI-wieczny instrument smyczkowy pochodzący z wykopalisk archeologicznych z Płocka. Pojawią się również - znane z przekazów z końca XIX w. - tzw. suka biłgorajska i suka mielecka, a także eksperymentalna suka basowa i wspak.
Prof. dr hab. Maria Pomianowska
Profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała 25 lat temu rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody.

Międzynarodowa współpraca.
Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie w najlepszych salach koncertowych. Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami między innymi: Yo Yo Ma, Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh.
W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z całą rodziną cesarską, koncertując i komponując muzykę̨ dla Jej Wysokości Cesarzowej Michiko. Przyjaźń z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi, w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny), tworząc projekty ze studentami chińskimi. W 2014 wraz z Ewą Dahlig wydała publikację pt. „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”. W 2020 wydała pierwszy w historii podręcznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich instrumentach smyczkowych. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.
Wielokrotnie doceniana:
- Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”- brązowy (2010),
- „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011)
- Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011)
- Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016)
- Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018),
- Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”- srebrny (2019),
- Nagroda im. Witolda Hulewicza ( 2019).
Skład zespołu:
- Maria Pomianowska
- Aleksandra Kauf
- Anna Klimczyk
Bilety na najbliższe koncerty w Cavatina Hall można zakupić tutaj.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Cavatina Hall
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Cavatina Hall" podaj

Gorący tematPodczas pierwszego koncertu zachwycili publiczność. Zapraszają na kolejny

Gorący tematTen parking to niemal bagnisko. Cavatina ma plan na jego zagospodarowanie

Bielska Orkiestra Cavatina dała pierwszy koncert. Zagrała repretuar klasyczny, wybrzmiała też góralszczyzna
