Wiadomości

  • 14 listopada 2022
  • wyświetleń: 760

Jak otworzyć firmę transportową?

Materiał partnera:

Firmy transportowe zazwyczaj oferują wiele usług, takich jak przewozy osób, przewozy ładunków, przesyłki kurierskie czy też dostawy towarów. Jeśli chcesz inwestować w firmę transportową, upewnij się, że wiesz, jakie czekają przed Tobą wyzwania, czyli firma transportowa krok po kroku.

unsplash.com


Czy zajmuje się firma transportowa?Jako właściciel firmy transportowej będziesz mógł zajmować się transportem czy to jednym pojazdem czy to flotą z naczepą różnego rodzaju towarów. Aby rozpocząć działalność, potrzebujesz:

  • Licencji na przewóz osób lub towarów,
  • Certyfikatu kompetencji zawodowych
  • Zezwolenia na świadczenie usług związanych z zawodem przewoźnika,
  • Samochodu lub samochodów dostosowanych do rodzaju usługi, którą chcesz świadczyć,
  • Odpowiednich środków finansowych,
  • Zarejestrowania swojej działalności gospodarczej.


Wiele osób pyta się o kwestie związane z licencją na prowadzenie transportu drogowego. Zgodnie z informacjami, które możesz znaleźć na stronach rządowych, o ten dokument możesz wnioskować we właściwym dla siebie urzędzie miasta bądź starostwie powiatowym. Możesz się o nią ubiegać bez względu na to, jaką formę działalności obrałeś.

Warto pamiętać, że działalność pośrednictwa przy przewozie rzeczy możesz prowadzić tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli Twoja firma posiada zabezpieczenia w wysokości 50 000 euro. Możesz mieć środki finansowe na koncie w takiej kwocie lub posiadać je w równowartości akcji bądź innych papierów wartościowych.

Pamiętaj również, że otwarcie firmy transportowej jest dla osób, które nie były skazane za umyślne przestępstwo karne bądź skarbowe. Pytanie: jak otworzyć firmę transportową jest więc bardzo złożone i wymaga naprawdę dobrego przygotowania.

Firma transportowa krok po krokuOtwarcie firmy transportowej w Polsce jest dopuszczalne w każdej formie działalności oprócz spółki partnerskiej. Do najchętniej wybieranych - przez wzgląd na łatwość założenia - jest jednoosobowa działalność gospodarcza, którą możesz zarejestrować za pośrednictwem internetu przez wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Kolejnym krokiem powinien być wybór Polskiej Klasyfikacji Działalności, który będzie określał profil Twojej działalności.

Potem należy udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć wniosek o wydanie Numeru Identyfikacji Podatkowej. Jeśli będziesz prowadzić również transport zagraniczny, to warto postarać się od razu o numer NIP EU.

W kolejnych krokach będziesz musiał zdecydować się na opodatkowanie swojego przedsiębiorstwa. Możesz zrobić to na zasadach ogólnych, poprzez podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym momencie warto skonsultować się z księgową, która powinna doradzić najlepsze rozwiązanie w tej kwestii.

Jak widzisz, firma transportowa krok po kroku to naprawdę wiele wysiłku wkładanego w każdy aspekt działalności. Warto więc na samym początku zadbać o oprogramowanie, które zbierze w jednym miejscu istotne informacje o Twoich przewozach. Program do spedycji fireTMS pozwala łączyć spedycję, transport i księgowość w jednym miejscu.