Reklama

Wiadomości

  • 11 listopada 2022
  • 12 listopada 2022
  • wyświetleń: 1759

Powstanie Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej

W Katowicach podpisano umowę w sprawie powstania Śląskiego Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej w Bielsku-Białej!

Powstanie Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. Podpisanie umowy - 10.11.2022
Powstanie Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. Podpisanie umowy - 10.11.2022 · fot. Andrzej Grygiel / UMWS


Śląskie Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej ma być nowoczesnym kompleksem, w skład którego wchodzić będą centrala Beskidzkiej Grupy Regionalnej GOPR oraz nowoczesne zaplecze szkoleniowe, treningowe, rehabilitacyjne. W ramach I etapu zaplanowano przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowej oraz wszystkich pozostałych formalności związanych z realizacją przedsięwzięcia.

To ma być pierwszy taki obiekt w Europie. W ramach kompleksu ratowniczo-szkoleniowego planuje się również stworzenie zaplecza do badań rozwojowych, stałą współpracę i obecność przedstawicieli uczelni wyższych, której celem będzie wprowadzanie nowoczesnych technologii w ratownictwie. Profesjonalna baza szkoleniowa zwiększy szansę na integrację środowisk ratowników nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, umożliwi wymianę doświadczeń i opracowanie wspólnych standardów, a ostatecznie przełoży się na podniesienie kwalifikacji zawodowych ratowników. Dostępność bazy pozwoli na uzyskanie uprawnień umożliwiających wydawanie przez GOPR certyfikatów państwowych.

Loading...


W konferencji uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok, Marcin Szczurek naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR, Bogumił Kanik, prezes stowarzyszenia „Pogranicze bez barier” oraz radni Sejmiku Jarosław Szczęsny i Bartłomiej Kowalski.

Marszałek Jakub wręczył przedstawicielom Grupy Beskidzkiej GOPR symboliczny czek, dotyczący udzielenia dotacji celowej na budowę Śląskiego Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej (Etap I). Kwota przeznaczona na dofinansowanie zadania to 500 tys. zł.

- Pomysłów można mieć wiele, ale to wsparcie finansowe jest najważniejsze. Bez niego i przygotowania technicznego tej inwestycji nie uda się zrealizować. Najwyższa pora, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w pełni korzystać z bogactwa gór, mamy już doświadczenia związane z akcją „Beskidy bez barier” i chcemy te działania rozwijać, a przy okazji zwiększać nasz potencjał i doświadczenie - tłumaczył Marcin Szczurek, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

- Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo w górach i będzie krokiem w stronę ich większej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. 500 tys. zł to znacząca kwota na dokumentację techniczną i przygotowanie inwestycji, a także kolejne wsparcie dla GOPR, tylko w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 2,4 mln zł, bo bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest dla nas najważniejsze - mówił marszałek Jakub Chełstowski.

W trakcie spotkania marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża zostali uhonorowani odznaczeniem Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego.

- Dziękuję za to wsparcie jako mieszkaniec części południowej województwa. To kolejne przedsięwzięcie, które wpływa na rozwój tej części regionu, obok nowych dróg, zmodernizowanej linii kolejowej, czy inwestycji w służbę zdrowia. Stworzenie tego centrum będzie niezwykle korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających - dodał przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok.

ar / bielsko.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.