Wiadomości

  • 8 listopada 2022
  • wyświetleń: 498

Uzależnienie od jedzenia - słabostka, przyzwyczajenie czy choroba?

Materiał partnera:

Uzależnienie od jedzenia to stosunkowo nowa koncepcja. Naukowcy starają się wyjaśnić przyczyny tak powszechnej ostatnimi czasy nadwagi i podnieść świadomość epidemii otyłości z nowej perspektywy.

uzaleznienie-od-jedzenia


Co to jest uzależnienie?Myśląc o substancjach uzależniających, większość ludzi umieściłaby nielegalne narkotyki, alkohol i papierosy na szczycie listy, nie myśląc o jedzeniu, które spożywa się na co dzień. Uzależnienie od jedzenia wciąż jest sprawą dyskusyjną i nie jest obecnie uwzględnione w The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM), która jest standardową klasyfikacją stosowaną przez specjalistów zdrowia psychicznego w Stanach Zjednoczonych do diagnozowania uzależnień. 

Z drugiej strony, badania naukowe pokazują, że niektóre smaczne potrawy mogą wywołać reakcję podobną do wpływu leków na nasz mózg. Uzależnienie od jedzenia https://dietly.pl/blog/czy-uzaleznienie-od-jedzenia-istnieje charakteryzuje się nadmiernym skupieniem się i spożyciem żywności - szczególnie wysoko przetworzonej żywności, tej o wysokiej zawartości cukru, tłuszczu, soli i sztucznych aromatów (fast food). 

Kiedy osoba spożywa cukier, który tak często jest ukryty wielu pokarmach, powoduje to uwalnianie dopaminy w obszarach mózgu związanych z nagrodą. Te same obszary mózgu są aktywowane, podczas picia alkoholu lub palenia papierosów. Dobre samopoczucie odczuwane po zjedzeniu cukru, traktowane jako nagroda, może prowadzić do dalszego jedzenia. Osoby uzależnione od jedzenia często doświadczają utraty kontroli, jedzą więcej niż planowały i nie mogą przestać, mimo że są świadome negatywnych konsekwencji. Ilość dopaminy potrzebna do zapewnienia uczucia szczęścia wzrasta, gdy organizm przyzwyczai się do poziomu dopaminy uwalnianej w ten sztuczny sposób. Wtedy potrzebuje go w coraz większych ilościach.

Czy żywność to substancja uzależniająca?Żywność nie jest uznawana za substancję uzależniająca. Nie ma wyraźnych oznak odurzenia lub odstawienia, nie ma wyraźnych zakłóceń normalnego codziennego funkcjonowania ani wyraźnego ryzyka przedawkowania. Nie można jednak ukryć faktu, że na całym świecie rośnie epidemia, w której 2,1 miliarda ludzi uważa się za nadwagę lub otyłość. 

Uzależnienie od jedzenia może być pod wieloma względami utożsamiane z innymi formami nadużyć. Jedzenie jest często środkiem, aby uciec od trudnych emocji i rekompensować to, czego brakuje w życiu. Jedzenie może łagodzić stres i uspakajać. Może być rozrywką i pociechą. Niestety, nadmierne spożywanie pokarmów może wywoływać inne problemy, takie jak depresja, lęk, wstręt do samego siebie lub poczucie winy.  Być może niektóre produkty spożywcze powinny być porównywane do tytoniu i alkoholu i regulowane w takim samym stopniu, jeśli ma to dać nadzieję na zakończenie epidemii otyłości. Stosunek do jedzenia i nadmierna konsumpcja może dotyczyć także nawyków. Nałóg jedzenia jest to zazwyczaj skomplikowana interakcja między biologią, emocjami i siłą przyzwyczajeń.

Wsparcie i pomoc w uzależnieniuPrzezwyciężenie uzależnienia wymaga zaangażowania i wsparcia, a także terapii behawioralnej, a czasami nawet interwencji medycznej. Są badania potwierdzające, że immersyjna terapia behawioralna jest najskuteczniejszą formą interwencji dla długoterminowego sukcesu w odchudzaniu. Obecnie istnieje znacznie więcej środków na leczenie odchudzania niż jeszcze 10 lat temu. Warto szukać pomocy w rozwiązaniu tego wieloaspektowego i złożonego problemu.