bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 grudnia 2012
  • 23 grudnia 2012
  • wyświetleń: 2147

Nie daj się okraść przed świętami

Zbliżające się Święta to nie tylko czas odwiedzania najbliższych, wigilijnej kolacji, ale też czas gorączki zakupów i podróży. W tym właśnie okresie powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na nasze mienie, gdyż - jak wyjaśnia policja - wówczas najczęściej stajemy się ofiarami kradzieży.

Zwiększyła się liczba włamań
Policja ostrzega, by przed świętami dobrze zabezpieczyć dobytek.


Policja apeluje, by wyjeżdżając z domu do rodziny zabezpieczyć właściwie mieszkanie, sprawdzić czy wszystkie zamki w drzwiach i oknach zostały zamknięte, upewnić się, że wszystkie urządzenia w domu zostały wyłączone, a mając alarm domowy nie zapomnieć go uruchomić.

- Jeśli sąsiedzi pozostają w domu, poprośmy ich, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, zostawmy im telefon lub adres miejsca dokąd się udajemy. Możemy przekazać im klucze z mieszkania - niech mają możliwość wejścia i zapalenia od czasu do czasu światła w naszym mieszkaniu. W ten sposób będą mogli pozorować naszą obecność w domu - wyjaśniają funkcjonariusze.

Ważne, by nie rozpowiadać, że planujemy wyjazd na dłuższy okres czasu. Policja zaleca, by przed wyjazdem opróżnić skrzynkę z pocztą lub poprosić o to sąsiadów. Jeśli jest to możliwe, kosztowności lub inne cenne rzeczy warto zdeponować w skrytkach pocztowych.

Będąc już w podróży samochodem pamiętajmy, że bezwzględnie należy dostosować prędkość do warunków na drodze i swoich umiejętności. Niezwykle istotna jest przejrzystość szyby.

- Unikajmy zatrzymywania się poza terenem zabudowanym i w miejscach słabo oświetlonych oraz zabierania przygodnie napotkanych osób - apeluje policja. - Zatrzymując się w przydrożnych barach samochód parkujmy w miejscu widocznym i dobrze oświetlonym.

Kolejna uwaga policji dotyczy ostrożnego podejścia do innych uczestników ruchu drogowego sygnalizujących potrzebę pomocy lub awarii swojego pojazdu. Taka zaimprowizowana sytuacja to jeden z wielu sposobów kradzieży aut lub innych rzeczy.

Uważać należy także w innych środkach lokomocji. - Potrzebne bilety wykupujmy najlepiej dzień wcześniej; w dniu odjazdu będziemy mogli skupić się jedynie na podróżujących z nami dzieciach i zabranych ze sobą bagażach, zajmujmy miejsca oświetlone i tam, gdzie przebywa największa grupa pasażerów, bagaże kładźmy w miejscu dla nas widocznym, najlepiej w zasięgu ręki, starajmy się unikać zasypiania w czasie podróży - mówią policjanci.

Rad ze strony policji jest więcej: pieniądze i inne kosztowne rzeczy schowajmy w różnych miejscach, nie dajmy skusić się na poczęstunki nieznanych współpasażerów i pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy bagaży na dworcu pod opieką nieznanych nam osób, zwłaszcza jeśli same proponują pomoc w jego pilnowaniu.

Święta to również "gorączka zakupów" w sklepach, a to również okazja dla złodziei. Dlatego nie pozostawiajmy portfela z pieniędzmi w otwartej torbie i na widoku, na ladzie sklepowej, a posiadaną gotówkę chowajmy w kilku miejscach, najlepiej zabezpieczonych guzikiem lub zamkiem, płaćmy odliczoną gotówką bez zbytecznego pokazywania rzeczywistej zawartości portfela i unikajmy tzw. sztucznego tłoku.

new / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.