Reklama

Wiadomości

  • 8 listopada 2022
  • 13 listopada 2022
  • wyświetleń: 9292

[FOTO] Obchody Święta Niepodległości w Bielsku-Białej

Za nami miejskie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości! Zobaczcie fotorelację!

Obchody Święta Niepodległości w Bielsku-Białej - 11.11.2022 · fot. Marta Synowiec / bielsko.info


11 listopada świętowanie rozpoczęło się o godz. 12.00 na placu przed Ratuszem wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach programu "Niepodległa do hymnu".

Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach programu "Niepodległa do hymnu" - 11.11.2022
Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach programu "Niepodległa do hymnu" - 11.11.2022 · fot. UM Bielsko-Biała


O godz. 14.00 odprawiono mszę za ojczyznę w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. Po mszy nastąpił przemarsz z pochodniami na Cmentarz Wojska Polskiego, gdzie o godz. 15.30 odbył się apel pamięci z udziałem Kompani Honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego, po nim złożone zostały wiązanki kwiatów.

"Niepodległa do hymnu" przed bielskim ratuszem - 11.11.2022 · fot. Szymon Gąsowski, Wydział Prasowy UMBB


W godz. 15.15-15.30 - miał miejsce przemarsz kompanii honorowej Wojska Polskiego, Bielskiej Orkiestry Dętej - formacji wojskowej, pocztów sztandarowych policji, straży pożarnej, organizacji kombatanckich, harcerzy oraz stowarzyszeń i szkół. Ruch był wstrzymany na trasie przejścia zebranych od kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach do Cmentarza Wojska Polskiego ulicami Wrzosową, Cieszyńską i Saperów.

Narodowe Święto Niepodległości w Bielsku-Białej - 11.11.2022 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Na koniec, o godz. 18.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zabrzmiał tradycyjny, uroczysty koncert. Program Tango wolności wykonali Bielska Orkiestra Kameralna oraz Tango Attack - który tworzą bandeonista Grzegorz Bożewicz, gitarzysta Piotr Malicki i pianista Hadrian Filip Tabęcki - a także wokaliści Anna Ozner i Marcin Januszkiewicz.

Pochód z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku-Białej - 11.11.2022 · fot. Marta Synowiec / bielsko.info


Usłyszeliśmy znane piosenki w nowych aranżacjach, utwory z repertuaru Wodeckiego, Kaczmarskiego, Staszewskiego, Niemena, Ciechowskiego i wielu innych. Nie zabrakło również wybranych fragmentów wspaniałej polskiej i światowej muzyki filmowej, które w aranżacji Hadriana Tabęckiego zostały ułożone w atrakcyjne suity. Zabrzmiała muzyka m.in. Kilara, Kazaneckiego, Matuszkiewicza i Lorenca.

"Tango Wolności" - uroczysty koncert z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości - 11.11.2022 · fot. Lucek Cykarski / BCK


W tym specjalnym dniu artyści nie zapomnieli o naszych sąsiadach z Ukrainy - dla nich wykonano specjalnie napisany w 2014 roku utwór Myśli moje autorstwa Hadriana Tabęckiego i Romana Kołakowskiego na podstawie poezji Tarasa Szewczenki.

ar, mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.