Reklama

Wiadomości

  • 4 listopada 2022
  • wyświetleń: 686

Przejścia podziemne kłopotem dla niedowidzących. Będzie poprawa

Osoby niepełnosprawne niekoniecznie poruszają się na wózkach inwalidzkich. To również osoby słabowidzące, które niestety często napotykają na bariery architektoniczne w mieście. Ratusz zapowiedział, że przyjrzy się problemowi.

Niewidomy
Przejścia podziemne kłopotem dla niedowidzących. Będzie poprawa - zdj. ilustracyjne · fot. Zdjęcie ilustracyjne, UM Gdańsk


W sprawie pilnego dostosowania przejścia podziemnego pod ulicą Cieszyńską w centrum Wapienicy do potrzeb osób niepełnosprawnych zaapelował bielski radny Konrad Łoś.

- Zwróciła się do mnie mieszkanka Wapienicy, która jest osobą słabowidzącą. Poinformowała mnie o problemach jakie napotykają osoby słabowidzące, które na co dzień korzystają z przejścia podziemnego pod ulicą Cieszyńską w centrum Wapienicy. Na swoim przykładzie opowiedziała, jak pewnego dnia nie widząc pierwszego stopnia na przedmiotowym przejściu przewróciła się na schody. Na szczęście upadek nie zakończył się poważnym uszczerbkiem dla zdrowia, który wymagałby hospitalizacji. Kierując się zatem postulatami wspomnianej Pani proszę o podjęcie działań mających na celu zainstalowanie na newralgicznych stopniach (pierwszych i ostatnich w ramach danego ciągu) żółtych taśm ostrzegawczych - zaapelował przedstawiciel mieszkańców miasta.

Radny Łoś poprosił także o wprowadzenie wszelkich możliwych oznaczeń wspomnianego przejścia pod kątem bezpieczeństwa osób słabowidzących oraz o kompleksowe zaadaptowanie budowli przejścia podziemnego (schodów, podjazdów, ciągów pieszych) do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, a także w miarę możliwości osób z innymi niepełnosprawnościami.

Na reakcję Ratusza nie trzeba było długo czekać.

- Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przeanalizuje dostępne na rynku możliwości poprawy bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych, w tym osób niedowidzących, z uwzględnieniem kosztów, w przejściach podziemnych na terenie miasta - zapewnił Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej. - Ujęty zostanie także wpływ ich realizacji na posiadaną gwarancję na nowych ciągach ulic.

Jak dodał wiceprezydent, "wszystkie przejścia podziemne w mieście posiadają już szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych jakimi są windy, pochylnie oraz poręcze po obu stronach schodów".

- Niemniej jednak w pierwszej kolejności Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej oznakuje schody w przejściach podziemnych w ciągu ul. Cieszyńskiej liniami ostrzegawczymi - poinformował Kamiński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.