Wiadomości

  • 29 października 2022
  • wyświetleń: 835

Bielski Ratusz zachęca do wsparcia dentystów... koni

"Koń jaki jest każdy widzi" - można by z przymrożeniem oka zacytować klasyka, ale warto dodać, że... nawet koń potrzebuje dentysty. Na pomoc specjalisty od uzębienia czekają czworonożni podopieczni Klubu Gaja. Do wsparcia tej kosztownej wizyty zachęcają także bielscy urzędnicy.

Konie Klub Gaja
fot. Klub Gaja


Bielski Ratusz opublikował komunikat w sprawie pomocy dentystycznej dla koni, podopiecznych Klubu Gaja, którzy zbierają środki na właśnie pomoc dentystyczna dla tych zwierząt. Jak się dowiadujemy, z końcem września zwierzęta odwiedziła pani stomatolog.

- U koni, szczególnie starszych, konieczne jest kontrolowanie uzębienia częściej niż u koni młodych. Zdarza się, że zęby się łamią lub po prostu kiwają... i tak stało się tym razem - opisują przedstawiciele Klubu Gaja.

Jak opisują, po kontroli zębów White Lady okazało się, że siódemka się rusza i jest do usunięcia. Tak też się stało. To kolejny ząb, który straciła. Natomiast Pegaz stracił ich aż 5. U niego konieczne było usunięcie wszystkich pozostałych siecznych zębów, jeden został usunięty już jakiś czas temu. Tym razem zabiegi odbyły się w warunkach stajennych, na stojących koniach.

- Zwierzęta zniosły to wyjątkowo dzielnie, jednak z powodu tego, że to spora ingerencja, są obecnie w fazie rehabilitacji - dostają leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antybiotyk. Teraz przed Klubem Gaja opłacenie niemałego rachunku za wizytę stomatolożki. I tutaj ogromna prośba organizacji o pomoc w uzbieraniu środków. Zbiórka jest pod tym linkiem - apelują ekolodzy.

Jak podaje bielski Ratusz, Klub Gaja uratował przed śmiercią 60 końskich istnień. Niektórych już nie ma, ale organizacja nadal dba jak może o te, które jeszcze są. Klub to organizacja pożytku publicznego i może działać tylko dzięki darczyńcom.

To właśnie Gaja doprowadziła do ustanowienia w Polsce Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku, a wprowadzony w niej zapis potwierdza, że zwierzę nie jest rzeczą. Dla upamiętnienia tego faktu ustanowiono Dzień Praw Zwierząt, przypadający 22 maja.

Klub Gaja był pierwszą organizacją w Polsce prowadzącą kampanię na temat transport żywych zwierząt, głównie koni. Dzięki ogólnopolskiej akcji Zwierzę nie jest rzeczą zapoczątkowaną przed 1999 rokiem, poprawiły się warunki transportu, a liczba wywożonych zwierząt spadła. Problem stał się tematem publicznych debat i teraz wiele organizacji nim się zajmuje.

raz / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.