Wiadomości
- 21 października 2022
- wyświetleń: 1504
Niezależni.BB apelują o zwiększenie środków dla rad osiedli
Rady osiedli działające na terenie Bielska-Białej często organizują m.in. pikniki dla mieszkańców, czy spotkania świąteczne. jednak wzrost cen skutecznie ogranicza te możliwości. Dlatego radni z klubu Niezależni.BB zaapelowali o zwiększenie środków na działania statutowe bielskich rad osiedli.

Na biurka władz miasta trafiła interpelacja radnych miejskich z klubu Niezależni.BB. Dotyczy ona zwiększenia wysokości budżetów rad osiedli.
- Szanowny Panie Prezydencie, 28 września br. Pan Prezydent otrzymał pismo w sprawie budżetu dla rad osiedli na 2023 rok, podpisane przez przedstawicieli jednostek pomocniczych Miasta. W piśmie tym radni osiedlowi zwracają się z wnioskiem o podwyższenie z 8 tys. zł do 12 tys. zł rocznej kwoty przeznaczonej na działalność statutową. Mowa o pieniądzach, które od wielu lat wydawane są m.in. na organizację spotkań świątecznych, pikników dla mieszkańców czy innych inicjatyw integracyjnych - czytamy w piśmie.
Jak podkreślają radni z klubu Niezależnych.BB, dwóch członków tego klubu to byli przewodniczący rad osiedli, którzy przez lata rozliczali w urzędzie tego typu wydarzenia.
- Wiemy, że nie jest to proste i wiąże się ze spełnieniem wielu wymogów formalnych. Przede wszystkim, przy obecnych, wysokich cenach produktów i usług finansowanie bieżącego funkcjonowania rad oraz organizowanych przez nie inicjatyw społecznych stanowi jeszcze większe wyzwanie. Niezależni.BB od lat domagali się zwiększenia kompetencji oraz środków finansowych, którymi w porozumieniu z Urzędem Miejskim dysponują rady osiedli - wyjaśnili.
Jak przypomnieli rajcy, "po 2018 roku rady osiedli dwukrotnie otrzymały po 100 tys. zł na lokalne inwestycje. W ostatnich budżetach miasta środki te jednakże się nie znalazły, co kilkukrotnie ocenialiśmy negatywnie, zarówno my, jak i środowisko rad osiedli".
- Naszym zdaniem, ewentualne nie uwzględnienie ostatniego apelu rad osiedli, które wnioskują jedynie o dodatkowe środki na działalność statutową, a nie inwestycyjną, byłoby kolejnym już osłabieniem ich pozycji. Dlatego zwracamy się z wnioskiem o wpisanie do projektu uchwały budżetowej na 2023 rok kwoty, zapewniającej radom osiedli 12 tys. zł na każdą jednostkę pomocniczą miasta - zaapelowali.
Ratusz do tej prośby jeszcze się nie ustosunkował. Do tematu wrócimy.
ZOBACZ TAKŻE
Najmłodsza rada osiedla podsumowała pierwszy rok działalności
Petycja z ponad 1500 podpisami trafiła do Ratusza. Młodzi apelują o bezpłatną komunikację dla uczniów
Radny alarmuje ws. sytuacji w ochronie zdrowia. „Na kolonoskopię trzeba czekać do 2030 roku”
5,3 mln zł dla Bielska-Białej na Polską Stolicę Kultury. Sejmik przyjął uchwałę
Windykacja, zaległe faktury i miejskie pieniądze. Rosną pytania o finanse TS Podbeskidzie
Gorący tematPoseł Bronisław Foltyn przemawiał w Sejmie z olbrzymim pudłem prezerwatyw i balonem w ręce
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.









