Wiadomości

  • 10 października 2022
  • wyświetleń: 1255

Pracowity weekend ratowników GOPR. Interweniował LPR

W minionym tygodniu ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR udzielali pomocy w 18 wypadkach. Do 15 z nich doszło podczas weekendu.

Pracowity weekend ratowników GOPR. Interweniował LPR
Pracowity weekend ratowników GOPR. Interweniował LPR · fot. GOPR Beskidy


Tym razem najwięcej pracy mieli ratownicy pełniący dyżur w SR Klimczok. W sobotę w krótkim odstępie czasu otrzymali zgłoszenia o 3 wypadkach.

O godzinie 15.25 2-osobowy zespół z ratownikiem medycznym wyjechał w okolice Stołowa, gdzie turystka doznała bardzo bolesnego złamania kości podudzia. Ponad pół godziny później dyżurni zostali zadysponowani do 77-letniej turystki, która idąc z Błatniej w kierunku Przykrej opadła z sił i nie była w stanie kontynuować wycieczki. Obie kobiety po zabezpieczeniu urazów i udzieleniu pierwszej pomocy zostały przetransportowane quadem oraz karetką górską do miejsca przekazania Zespołom Ratownictwa Medycznego w Jaworzu Górnym.

Tuż po przekazaniu jednej z poszkodowanych do karetki, zespół SR Klimczok wyruszył w rejon Szyndzielni, gdzie w górnych partiach trasy Rock’N’Rolla Enduro Trails, w wyniku upadku poważnych obrażeń doznała czeska rowerzystka (uraz głowy, kilkukrotna utrata przytomności, podejrzenie urazu kręgosłupa). Została zaopatrzona i przetransportowana na lądowisko, gdzie przekazano ją załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ponadto w weekend ratownicy pełniący dyżury w stacjach ratunkowych GB GOPR udzielali pomocy m.in.: turyście nocującemu w Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek, który doznał urazu głowy z utratą przytomności. Po zaopatrzeniu przez ratowników (jednocześnie gospodarzy schroniska) poszkodowany został zwieziony do Rycerki Górnej i przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego; rowerzyście z urazem barku (SR Hala Miziowa, rejon Romanki); grzybiarzowi, który w trudnym terenie poza szlakiem doznał urazu stawu skokowego (SR Leskowiec, rejon Wielkiej Puszczy).

Ponadto ratownicy udzielali pomocy rowerzyście z urazem głowy (w tym twarzoczaszki) oraz kończyn górnej i dolnej (SR Hala Skrzyczeńska, Szczyrk Mountain Resort); turystce z urazem stawu kolanowego (SR Hala Miziowa); 10-letniemu chłopcu z raną ciętą kolana (CSR Szczyrk, rejon Żaru); turystce z urazem stawu skokowego (CSR Szczyrk, pasmo Jałowca - Lachów Groń).

Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu przez dwie doby ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR prowadzili poszukiwania 69-letniego mieszkańca Istebnej.

mp / bielsko.info

źródło: GOPR Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.